Edmund Osterloff znów w Radomsku

W sobotę w galerii Muzeum Regionalnego im. S. Sankowskiego otwarto wystawę prac autorstwa Edmunda Osterloffa - słynnego fotografa mieszkającego niegdyś w Radomsku

W sobotę 31 marca w galerii Muzeum Regionalnego im. S. Sankowskiego otwarto wystawę prac autorstwa Edmunda Osterloffa - słynnego fotografa mieszkającego niegdyś w Radomsku.

Wystawa nosi nazwę "Samotnik z Radomska". Fotografie pochodzą z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Do Radomska przywieziono ich kilkadziesiąt. Przedstawiają one zarówno ludzi (sporo jest członków rodziny Osterloffa - żony, córek), jak i krajobrazy. Zdjęcia wykonane są technikami o nazwie bromolej i odbitka srebrowa. Co ciekawe, w 1992 roku prace Osterloffa gościły już w Radomsku. W sobotę na otwarciu wystawy pojawiło się kilkadziesiąt osób. To jednak nie koniec, bo fotografie będzie można oglądać także w najbliższych dniach.

Wystawę otwarli Marcin Kwarta (prezes Towarzystwa Fotograficznego im. Edmunda Osterloffa), Krzysztof Zygma (dyrektor Muzeum Regionalnego im. S. Sankowskiego) oraz Jacek Kaszyński. Podczas otwarcia uczestnicy mogli się wpisać do księgi pamiątkowej a także otrzymać folder poświęcony Edmundowi Osterloffowi. Autorem folderu, w którym znajduje się m.in. biografia fotografa oraz zdjęcia jego prac, jest Artur Szponder.

Warto dodać, że oprócz Towarzystwa Fotograficznego im. Edmunda Osterloffa organizatorami wystawy były także dwie inne instytucje - Muzeum Narodowe we Wrocławiu oraz Muzeum Regionalne w Radomsku. 

Inicjatywa wystawy prac słynnego artysty w Radomsku jest związana m.in. z obchodzoną w tym roku 50 rocznicą powstania radomszczańskiego Towarzystwa Fotograficznego im. Edmunda Osterloffa. Główne uroczystości związane z tą rocznicą odbędą się 13 kwietnia w Miejskim Domu Kultury.

Ponadto 22 kwietnia o godz. 17 w galerii Muzeum Regionalnego odbędzie się odczyt poświęcony historii i działalności Towarzystwa Fotograficznego w Radomsku. Odczyt wygłosi wspomniany już Artur Szponder. Ta uroczystość to wspólna inicjatywa Towarzystwa Fotograficznego im. Edmunda Osterloffa oraz radomszczańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Edmund Osterloff był pionierem polskiej fotografii artystycznej. W okresie międzywojennym jego prace porównywano do malarskich dzieł Jeana Francoisa Milleta, Józefa Rapackiego czy też Józefa Chełmońskiego. W Radomsku mieszkał w latach 1925-1938 (do śmierci). Jego grób znajduje się na cmentarzu Starym w naszym mieście. Tradycję tego wybitnego artysty kultywuje wspomniane wyżej Towarzystwo Fotograficzne im. Edmunda Osterloffa. Od 2009 roku rondo znajdujące się na obrzeżach Radomska również nosi jego imię.

Więcej o:
osterloff fotografia wystawa muzeum bromolej odbitka srebrowa towarzystwo fotograficzne im. edmunda osterloffa
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE