E-wizyty w zakresie międzynarodowych emerytur i rent

E-wizyty w zakresie międzynarodowych emerytur i rent

Od 1 lutego Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił e-wizytę w zakresie emerytur i rent międzynarodowych. Osoby, które pracowały za granicą i zbliżają się do wieku emerytalnego zastanawiają się czy otrzymają polską czy zagraniczną emeryturę. Wątpliwości pojawiają się też w zakresie rent. Teraz klienci mogą w tych sprawach skonsultować się z ekspertem ZUS poprzez wideorozmowę.

ZUS wypłaca ponad 235 tys. zagranicznych emerytur i rent. I Oddział w Łodzi w grudniu ubiegłego roku wypłacił ponad 26,5 tys. takich świadczeń.

- W I oddziale ZUS w Łodzi obsługujemy w ramach e-wizyt sprawy klientów, którzy pobierają świadczenie wypłacane przez Wydział Realizacji Umów Międzynarodowych w Łodzi, z tytułu uwzględnienia okresów ubezpieczenia przebytych w krajach Unii Europejskiej, w tym ostatnio na Cyprze, Malcie, w Grecji, a także w Korei Południowej, Kanadzie, w tym w Quebecku - mówi Violetta Gabalak, naczelnik Wydziału Realizacji Umów Międzynarodowych z I oddziału w Łodzi.

E-wizytę rezerwujemy poprzez stronę internetową www.zus.pl/e-wizyta. Aby można było odwiedzić ZUS online, wystarczy komputer lub smartfon z kamerką i mikrofonem. W przypadku świadczeń międzynarodowych należy wybrać temat wideorozmowy „Emerytury i renty międzynarodowe”. Warto pamiętać, że poszczególne oddziały ZUS obsługują sprawy z różnych krajów, dlatego najlepiej już na tym etapie wybrać odpowiednią placówkę zajmującą się realizacją umów międzynarodowych.

Podczas rezerwacji podajemy swoje dane, wybieramy tematykę rozmowy oraz pasujący nam dzień i godzinę spotkania online z pracownikiem Zakładu. Numer telefonu i adres email, który klient podaje podczas rezerwowania e-wizyty, będzie potrzebny do kontaktu z nim. Dzień przed spotkaniem na podany numer telefonu osoba umawiająca się na wideorozmowę otrzyma sms z przypomnieniem o niej, natomiast w dniu e-wizyty, na godzinę przed spotkaniem, otrzyma maila, w którym będzie link do rozmowy.

To klient inicjuje rozmowę z ekspertem ZUS. Umówionego dnia i o konkretnej godzinie musi on wejść na podany w emailu link i dopiero wówczas nastąpi połączenie online z pracownikiem ZUS. Jeśli chcemy uzyskać informacje w konkretnej, indywidualnej sprawie, koniecznie trzeba mieć przy sobie dokument tożsamości. Należy go pokazać do kamery podczas e-wizyty.

- Zanim złożymy wniosek, bądź zaczniemy kompletować dokumenty, warto wcześniej skonsultować się z nami, by wyjaśnić ewentualne wątpliwości i otrzymać odpowiedzi na pytania dotyczące świadczenia za pracę w różnych krajach. Teraz jest to wyjątkowo łatwe, bo w swojej sprawie można porozmawiać z pracownikiem przez internet, bez wychodzenia z domu. To duże ułatwienie dla osób, które mieszkają za granicą i chcą uzyskać informacje w sprawie świadczeń - mówi Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.

Jeśli pobieramy już świadczenie z zagranicy i chcemy zapytać np. o kwestię związaną ze złożonym wnioskiem o przeliczenie świadczenia, możemy wybrać od razu oddział, do którego wpłynął wniosek i który wypłaca świadczenie . Warto pamiętać, który oddział zajmuje się realizacją spraw z danego kraju.

Lista oddziałów i przypisanych do nich krajów:

Oddział ZUS w Bydgoszczy - Włochy;
Oddział ZUS w Chrzanowie - Belgia;
Oddział ZUS w Gdańsku –  Wielka Brytania;
Oddział ZUS w Częstochowie – Wielka Brytania;
Oddział ZUS w Krakowie - Holandia;
Oddział ZUS w Lublinie - Irlandia;
I Oddział ZUS w Łodzi –  Cypr, Grecja, Malta,  Kanada, Korea Południowa, Quebec,
Oddział ZUS w Nowym Sączu – Czechy, Słowacja, Australia,
Oddział ZUS w Opolu – Niemcy;
Oddział ZUS w Elblągu – Niemcy;
Oddział ZUS w Wałbrzychu – Niemcy;
Oddział ZUS w Płocku – Niemcy;
Oddział ZUS w Rzeszowie – Hiszpania, Portugalia; Ukraina, Mołdawia, Mongolia,
Oddział ZUS w Szczecinie – Estonia, Finlandia, Islandia, Litwa, Łotwa, Norwegia, Szwecja;
Oddział ZUS w Tarnowie – Austria, Lichtenstein, Słowenia;
Oddział ZUS w Toruniu - Dania, Szwajcaria, Węgry;
I Oddział ZUS w Warszawie – Bułgaria, Chorwacja, Francja, Luksemburg, Rumunia, USA, Macedonia Północna, Czarnogóra, Serbia, Bośnia i Hercegowina.

Więcej o:
zus ubezpieczeni zus cudzoziemcy zus zus radomsko e szkolenie zus

Załączniki

Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE