„Dziś badamy nie tylko mamy” – akcja klubu „Amazonek” w Radomsku

Fot. Wojciech Bojdo

Z okazji nadchodzącego Dnia Matki, stowarzyszenie Radomszczański Klub Amazonek zorganizowało akcję, dotyczącą profilaktyki raka piersi.

W sobotę, 25 maja w ponad 90 miastach Polski, Amazonki edukują w zakresie profilaktyki raka piersi. Spacer po wiedzę, jak wykonać samobadanie piersi i kiedy zrobić badania profilaktyczne, to doskonały prezent na Dzień Matki. Akcja została zorganizowana również w Radomsku.

- Samobadanie piersi jest to najprostsza i najtańsza profilaktyka raka piersi. Jest to nasze zadanie. Pokazać się, że jesteśmy w Radomsku, że zajmujemy się rehabilitacją psychofizyczną amazonek, które są skupione w naszym klubie. Wychodzimy na zewnątrz, żeby nas było widać i żeby radomszczanki wiedziały, że jesteśmy i pomagamy – mówi Zofia Kącka z Radomszczańskiego Klubu Amazonek.

Zofia Kącka podkreśla, że samobadanie piersi jest niezwykle ważne. Powinno się je wykonywać raz w miesiącu.

- Guzki nowotworowe wykrywane są najczęściej przez same kobiety. Wcześnie wykryty guz nowotworowy jest w pełni wyleczalny. Im dłużej zwlekamy z pójściem do lekarza, tym robimy sobie gorzej. Jeśli mamy guza i długo go trzymamy nie mówiąc o nim nikomu, tym mniejsze są szanse na wyleczenie. Dlatego my szerzymy profilaktykę raka piersi, żeby nakłaniać kobiety do samobadania piersi – podkreśla Zofia Kącka.

Obecnie rak piersi zdiagnozowany we wczesnym stadium jest niemal w 100 proc. wyleczalny. Dlatego trzeba regularnie wykonywać samobadanie piersi oraz mammografię przesiewową zgodnie z aktualnymi zaleceniami. Lekarz może też jako uzupełnienie diagnostyki skierować na badanie USG piersi.

Co powinno wzbudzić czujność w trakcie samobadania i z jakimi objawami należy udać się do lekarza?

Praktycznie każda zmiana w obrębie piersi czy pachy powinna zwrócić naszą uwagę. Wśród niepokojących symptomów wyróżnia się m.in.: guzki, zmianę struktury skóry, zaczerwienienie naskórka, pojawiające się wgłębienia, zniekształcenie brodawki lub wyciek z niej, a także ból w okolicach klatki piersiowej lub pach. Spostrzeżenie tego typu zmian wymaga cyklicznej obserwacji swojego ciała, do czego idealną okazją jest samobadanie. Już po ukończeniu 20. roku życia. kobiety powinny przeprowadzać je regularnie raz w miesiącu – najlepiej pomiędzy 6. a 9. dniem cyklu. Po menopauzie samobadanie można wykonywać w dowolnym terminie – ważne jednak, aby robić to systematycznie co 30 dni.

Warto pamiętać, że badanie palpacyjne piersi powinno być również przeprowadzone przez lekarza w trakcie wizyty ginekologicznej. Ginekolog może przekazać wiele cennych informacji oraz zweryfikować technikę wykonywania samobadania. Samobadanie piersi jest uzupełnieniem takich badań diagnostycznych jak USG i mammografia.

Od listopada 2023 r. w ramach bezpłatnego programu profilaktycznego kobiety w wieku 45-74 mogą i powinny raz na 2 lata wykonywać mammografię. Jeśli kobieta nie kwalifikuje się do badania przesiewowego, może po badaniu kontrolnym, na podstawie skierowania od lekarza (ginekolog, onkolog) wykonać badanie USG lub mammografię.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
radomsko akcja profilaktyka rak piersi amazonki radomsko klub amazonek dzień matki samobadanie piersi
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE