Dzień Przedsiębiorczości w Radomsku

Tradycją już jest, że co roku w kwietniu uczniowie radomszczańskich szkół ponadgimnazjalnych biorą udział w Dniu Przedsiębiorczości. Na czym to polega?

Tradycją już jest, że co roku w kwietniu uczniowie radomszczańskich szkół ponadgimnazjalnych biorą udział w Dniu Przedsiębiorczości. Na czym to polega?


W tym roku Dzień Przedsiębiorczości przypadł akurat na 17 kwietnia - był to również dzień otwarty w radomszczańskich szkołach średnich. Uczniowie tych placówek mieli więc dwie możliwości - zostania w szkole i oprowadzenie po niej przyszłych uczniów, lub wybranie się do którejś z lokalnych firm i zgłębienie tajników zawodu, który chciałoby się w przyszłości wykonywać.


Uczniowie zawitali między innymi do szpitala.

- Razem z kolegą i koleżanką z klasy odwiedziłem nowoczesną pracownię hemodynamiki w Szpitalu Powiatowym w Radomsku. Była to ciekawa wizyta, bowiem dowiedziałem się sporo o pracy nie tylko kardiologa, ale także każdego lekarza, pielęgniarki czy technika medycznego, ale także o wadach, jakie wiążą się z tym zawodem. Doktor wyjaśnił nam, czym zajmuje się oddział, na czym polega jego nowoczesność (wcześniej pacjenci wywożeni byli do Łodzi lub Bełchatowa) i zabiegach, które wyglądały na ciekawe. Uważam, że jest to doskonała możliwość do zapoznania się z wymarzonym zawodem, jego plusami i minusami, a także miejscem pracy. - mówi Piotrek Broszkowski, uczeń pierwszej klasy biologiczno-chemicznej w II LO im. K. K. Baczyńskiego w Radomsku.

 

- Podczas dni przedsiębiorczości w naszej szkole część uczniów oprowadzała gimnazjalistów po budynku, opowiadając co i jak u nas funkcjonuje. Druga grupa przygotowywała prezentacje w poszczególnych salach przedmiotowych. - tak w skrócie opowiada Patrycja Kuliś, która Dzień Przedsiębiorczości spędziła na prezentacji swojej szkoły. Patrycja uczy się w pierwszej klasie biologiczno-chemicznej II LO im. K. K. Baczyńskiego w Radomsku.

 

- W środę 17 kwietnia w ramach Dnia Przedsiębiorczości odwiedziliśmy Sąd Rejonowy w Radomsku. Dyrektor Sądu, Pani Stefania Klekowska oprowadziła nas po najważniejszych pomieszczeniach pracowniczych. Dzięki temu mogliśmy zapoznać się z codzienną pracą wykonywaną w sądzie. Ponadto mieliśmy okazję obejrzeć Wydział Ksiąg Wieczystych, w którym znajdowały się cenne okazy pochodzące z czasów II wojny światowej. - mówi Dominika Bracka, uczennica pierwszej klasy matematyczno-językowej w II LO im. K. K. Baczyńskiego w Radomsku.

 

Ewelina Bartnik, która chodzi do pierwszej klasy matematyczno-fizycznej w II LO, również wizytowała szpital:

- Najważniejsze, czego się dowiedziałam, to że jest to bardzo odpowiedzialna praca, wymagająca ogromnego skupienia, dokładności, precyzyjności. Wizyta wyglądała w ten sposób, że zostały nam przedstawione wszystkie stanowiska, określone badania i sposoby ich wykonywania, zapoznanie ze sprzętem i oczywiście same również miałyśmy okazję przeprowadzić badanie, choćby moczu, czy OB czy morfologii. - tak opowiada o wizycie.

 

radomsko.pl

Sporo uczniów odwiedziło też Urząd Miasta, gdzie mieli możliwość zapoznania się z pracą urzędnika czy zwiedzenie pomieszczeń w tej placówce.

- Na początku siedzieliśmy w sali konferencyjnej i mieliśmy wykład o tym czym zajmuje się urząd miasta, co robią pracownicy na poszczególnych stanowiskach, jak wygląda ich praca w praktyce. Później wypełnialiśmy anonimowe ankiety dotyczące Radomska i rozmawialiśmy o tym, jakie imprezy organizowane przez miasto nam się najbardziej podobają, ewentualnie co chcielibyśmy zmienić. Na koniec chodziliśmy po całym urzędzie i zwiedzaliśmy. - tak wspomina swoją wizytę Ewelina Łuczyńska, uczennica pierwszej klasy matematyczno-językowej w I LO w Radomsku.


Grupka uczniów wybrała się też do ESBANKU, gdzie młodzi praktykanci dowiedzieli się co nieco na temat historii banku, na jakich stanowiskach pracują osoby tam zatrudnione, jakie są warunki zatrudnienia oraz jaka jest oferta instytucji. Następnie z uczniami spotkał się wiceprezes ESBANKU ds. handlowych Paweł Braszczyński, który opowiadał o swojej ścieżce kariery, planach rozwoju banku czy różnicach pomiędzy bankami spółdzielczymi a komercyjnymi.

 

Na zakończenie Dnia Przedsiębiorczości młodzi praktykanci trafili do różnych działów banku - m.in. do Biura Zarządu, Wydziału Controllingu czy Wydziału Marketingu i Produktów Bankowych. Tam mogli się przyjrzeć z bliska pracy tych wydziałów i wykonać pierwsze powierzone im obowiązki, do których należało np. testowanie użyteczności nowej strony internetowej Banku.

 

Więcej o:
dzień przedsiębiorczości 2013 urząd miasta esbak ii lo i lo
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE