Dzień Polskiej Niezapominajki: Święto i Właściwości Niezwykłych Kwiatów

Dzień Polskiej Niezapominajki: Święto i Właściwości Niezwykłych Kwiatów

15 maja obchodzimy Dzień Polskiej Niezapominajki, święto poświęcone urokliwym, niebieskim kwiatom, które od wieków zdobią nasze łąki, lasy i ogrody. Dzień ten został ustanowiony w 2002 roku przez Andrzeja Zalewskiego, prowadzącego program Ekoradio na radiowej "Jedynce", jako odpowiedź na walentynki. Święto ma na celu przypominanie o ochronie środowiska, zachowaniu różnorodności biologicznej oraz pielęgnowaniu pamięci o ważnych momentach i osobach w naszym życiu.

Niezapominajka, znana również jako niezabudka, ma swoją łacińską nazwę Myosotis sylvatica, co w tłumaczeniu z greckiego oznacza "mysie uszko" – odnosi się to do kształtu liści tych kwiatów. Symbolika niezapominajki jest bogata – kwiat ten uosabia miłość, wierność i dobre życzenia. Przypomina o szacunku do przyrody i podkreśla znaczenie tworzenia trwałych, głębokich więzi z innymi ludźmi.

Właściwości lecznicze i kosmetyczne niezapominajki

Niezapominajka od wieków ceniona jest za swoje właściwości lecznicze i kosmetyczne. Roślina ta zawiera krzem, co czyni ją doskonałym środkiem przeciwzmarszczkowym. Kosmetyki z dodatkiem niezapominajki mają właściwości nawilżające i antyoksydacyjne, poprawiają kondycję paznokci i włosów oraz są polecane do pielęgnacji suchej i zniszczonej skóry, nadając jej efekt odżywienia i wygładzenia.

W medycynie ludowej niezapominajka była stosowana jako środek przeciwzapalny, uspokajający i wspomagający leczenie stanów lękowych. W zielniku Syreńskiego z 1613 roku można znaleźć przepisy na napary i odwary z niezapominajki, które stosowano w celu poprawy zdrowia. Przykładowy przepis na odwar: 1 łyżkę rozdrobnionego ziela należy zalać 1 szklanką wrzącej wody, parzyć przez 20 minut lub gotować kilka minut na małym ogniu. Po przecedzeniu, wodny wyciąg można pić kilka razy dziennie, dodając sok malinowy lub miód dla smaku.

Uprawa niezapominajek w ogrodzie

Niezapominajki są nie tylko piękne, ale również łatwe w uprawie. Preferują wilgotne, próchniczne gleby i cieniste stanowiska. Można je sadzić w ogrodach, gdzie będą cieszyć oko swoim delikatnym wyglądem. Wysiew nasion odbywa się od maja do lipca, a młode siewki pikuje się we wrześniu. Na zimę warto przykryć je gałązkami sosny, świerka lub suchymi liśćmi, aby zapewnić im odpowiednią ochronę.

Podsumowanie

Dzień Polskiej Niezapominajki to święto, które zachęca nas do refleksji nad ochroną przyrody i pielęgnowaniem wspomnień. Niezapominajka, będąca symbolem miłości i wierności, ma także liczne właściwości lecznicze i kosmetyczne, co czyni ją wyjątkowym kwiatem zarówno w ogrodzie, jak i w codziennej pielęgnacji zdrowia i urody. Warto pamiętać o tych pięknych kwiatach nie tylko 15 maja, ale przez cały rok.

Więcej o:
niezapominajka święto kwiaty
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE