Dzień Naleśnika w PP nr 9 w Radomsku

Dzień Naleśnika w PP nr 9 w Radomsku Fot. nadesłane

Na słono, na słodko, zrolowany lub zwinięty w „chusteczkę” – naleśnik. 2 lutego w Publicznym Przedszkolu nr 9 im. Jasia i Małgosi w Radomsku obchodzony był Dzień Naleśnika. Była to doskonała okazja do zorganizowania zajęć i zabaw z naleśnikiem w roli głównej.

Dzieci z grup starszych oglądały prezentację multimedialną pt.: „Śpiewający przepis na naleśniki dla dzieci”. Dowiedziały się jak brzmi Dzień naleśnika w języku angielskim i ukraińskim. Przedszkolaki poznały przepis na to danie a ich wspólna praca zaowocowała ilustrowanym „Przepisem na naleśniki”. W przepisie tym dzieci nie zapomniały o zamiennych produktach dla kolegów z alergią pokarmową. W każdej grupie przedszkolaki wykonywały różnego rodzaju prace plastyczne tj. gigantyczny naleśnik z kartonu, wycinanie wzorów z ciasta naleśnikowego za pomocą foremek do ciastek; bawiły się w zabawy ruchowe – rolowały się jak naleśnik lub tworzyły wierszyki, których bohaterem był naleśnik. Na kółku kulinarnym powstała książka kucharska pt.: „Naleśniki”.

Dzieci z grup młodszych również aktywnie uczestniczyły w tym dniu. Trzylatki przyglądały się w przedszkolnej kuchni jak powstają naleśniki i jak je można składać. Pozostałe grupy brały udział w zabawach ruchowych z wykorzystaniem chusty animacyjnej „Składamy wielkiego naleśnika” i z kocami, w których zwinięte jak naleśnik wykonywały masażyki.

Najprzyjemniejszym i najbardziej wyczekiwanym momentem całego dnia była degustacja naleśników. Zgodnie z koncepcją Planu Daltońskiego wprowadzanego systematycznie w przedszkolu jest samodzielne nakrywanie i sprzątanie ze stołów oraz komponowanie przez dzieci posiłków – w tym dniu naleśników.

- Ale był dzisiaj fajny dzień! A naleśniki z Nutellą były najlepsze na świecie! – mówi Antoś.

- W Planie daltońskim najważniejsza jest samodzielność. Codziennie dzieci samodzielnie nakrywają do stołu i sprzątają po posiłkach. Dzisiaj wykorzystaliśmy ten dzień do tego aby dzieci samodzielnie mogły podjąć decyzję z czym chcą zjeść naleśnika – mówi pani Basia, pomysłodawca imprezy.

Wiersz napisany przez grupę „Smerfy”

Naleśniki

Naleśnik z truskawkami leżał dziś na stole.

I ktoś go zjadł, nie wiadomo kto!

Może kot, a może brat?

Wszystkich przepytano: „Kto zjadł naleśnika?”

Odpowiedzi nie uzyskano.

Może mama upiecze naleśniki?

Może z serem, z dżemem, a może z Nutellą?

Mniam… Mniam…

Dowodem na wyjątkowość tego dnia była radość, uśmiechy dzieci i świetna zabawa.

Ewa Banaszek

Więcej o:
radomsko pp9 radomsko przedszkole nr 9 dzień naleśnika
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE