Radomsko, Łódzkie 19.0o Wtorek, 20 Sierpnia 2019

Dzień Flagi z harcerzami

Miasto
Jacek Paszewski

Od kilku lat 2 maja, w całym kraju obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Po raz kolejny radomszczańskie obchody tego święta na placu 3 Maja przygotowali harcerze. W tym roku pod hasłem „Niezwyciężona Biało-Czerwona”.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to święto które wprowadzone zostało w 2004 roku. Nie jest to co prawda dzień wolny do pracy, ale organizuje się wówczas różnego rodzaju happeningi, manifestacje oraz inne imprezy o charakterze patriotycznym.

W środę harcerze z radomszczańskiego hufca ZHP, na placu 3 Maja, zorganizowali lokalne obchody Dnia Flagi. Happening rozpoczął się o godz. 12.00 i trwał nieco ponad dwie godziny. Harcerze malowali na twarzach zainteresowanych flagę naszego kraju. Rozdawali i przypinali biało - czerwone flagi i kotyliony z informacjami o historii polskich barw.

- Flaga jest dla nas ważnym symbolem, bo mimo wszystko choćbyśmy nie wiem co zrobili, to zawsze w naszych sercach jesteśmy patriotami i musimy pamiętać o naszych symbolach - zauważa Piotr Młynarczyk z 12 DH Zodiak.

Kulminacyjnym momentem było stworzenie żywej flagi. W galerii muzeum odbyło się „Popołudnie poetyckie”, gdzie zaprezentowano wiersze oraz rozstrzygnięto konkurs plastyczny pt. „Powiewa na cztery strony świata, biało-czerwona flaga”. W konkursie wzięły udział dzieci w wieku 6-12 lat z terenu miasta. Na konkurs wpłynęło 16 prac.

Jury uwzględniając kryteria oceniania przyznała następujące lokaty:
I miejsce - Maja Bremerska
II miejsce - Julia Jarmoń
III miejsce - Natalia Utratna
Wyróżnienia:
Dominika Machnik
Aniela Szlęg
Anna Muszyńska

Jury również nagrodziło pracę Pauliny Nowak. Praca Pauliny będzie wydana w formie pocztówki przez Komisję Historyczną Hufca.

2 maja (podobnie jak 3 maja), warto wywiesić flagę narodową w widocznym miejscu - np. na balkonie czy w oknie. W ten symboliczny sposób można pokazać swój patriotyzm i szacunek wobec symboli narodowych.

komentarze