Dzieci: kiedy zadecydować o nauce języka obcego?

Dzieci: kiedy zadecydować o nauce języka obcego?

Z pewnością zależy Ci na tym, by Twoja pociecha zdrowo się rozwijała i chcesz zapewnić jej jak najlepszy start. Zastanawiasz się, kiedy zadecydować o nauce języka obcego w przypadku swojego dziecka? Podpowiadamy, który moment będzie najlepszy!

Kiedy zadecydować o nauce języka obcego w przypadku dziecka?

Od dawna badacze są zgodni co do tego, że najlepszym okresem na naukę języka obcego w przypadku dzieci jest przedział wiekowy 2-6/7 lat. W tym czasie mózg maluszka intensywnie się rozwija – jest w nim nawet dwukrotnie więcej synaps niż u osób dorosłych. Specjaliści zalecają, by pociechy miały kontakt z obcym językiem nawet już w pierwszym roku życia. Wtedy mają ogromne szanse na to, by opanować go tak dobrze, jak swój ojczysty. Jeśli ma się taką możliwość, da się w ten sposób wychować dwujęzyczne dziecko.

Dzieci są niezwykle podatne na rozwój umiejętności lingwistycznych, ponieważ proces ten zaczyna się nawet wcześniej niż nauka chodzenia. Jak najbardziej warto więc zadbać o to, by maluch miał kontakt nie tylko z językiem ojczystym, ale też np. angielskim. Można to zrobić poprzez zabawki, muzykę, bajki itp. Najłatwiej jest w sytuacji, gdy jeden z rodziców lub ktoś z rodziny jest native speakerem lub doskonale posługuje się językiem. W wielu żłobkach uwzględnia się też odpowiednie zabawy i aktywności – warto umieścić pociechę w takiej placówce.

Dlaczego warto zachęcać dziecko do nauki języka obcego od najmłodszych lat?

Nauka w młodym wieku doskonale stymuluje mózg, wspierając jego zdrowy, prawidłowy rozwój. Do tego znajomość języka obcego współcześnie jest niezwykle przydatną umiejętnością. Dzięki niej dziecko lepiej będzie radzić sobie w szkole, na rynku pracy, a także w życiu prywatnym. To z kolei sprawi, że zyska większą pewność siebie. Zachęcając swoją pociechę do nauki można więc zwiększyć szansę na to, że w przyszłości osiągnie sukcesy na różnych polach i będzie prowadzić szczęśliwe, ciekawe życie.

Jak najlepiej wspierać dziecko w nauce obcego języka?

Dzieci najbardziej lubią naukę przez zabawę. Nie ma sensu zmuszać maluszka do nudnych ćwiczeń, ponieważ osiągnie się odwrotny skutek. Doskonałe efekty przynoszą immersyjne zajęcia, szczególnie w przypadku młodszych pociech. Taniec, śpiew, wyliczanki, rymowanki itp. są niezwykle skuteczne.

Jeśli ma się taką możliwość, warto zadbać o to, by dziecko miało kontakt z osobami posługującymi się obcym językiem, np. dziećmi sąsiadów czy znajomych. Z pewnością dobrze jest też zapisać je na specjalne kolonie, dodatkowe zajęcia czy specjalny kurs. Pod okiem doświadczonych lektorów najlepiej będą chłonąć wiedzę.

Podjąłeś już decyzję o tym, by Twoje dziecko zaczęło naukę języka obcego? Jeśli chcesz żeby cały proces był jak najprzyjemniejszy i dał najlepsze rezultaty, skorzystaj ze wsparcia specjalistów. Wybierz odpowiedni kurs – szkoła językowa Lincoln posiada rozmaite propozycje dla maluchów w różnym wieku!

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE