Działania projektowe o Kazimierzu Pużaku podsumowane

Przez ostatni miesiąc dwóch uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Radomsku – Mateusz Patalan i Igor Kęsy – realizowało szereg działań w ramach rekrutacji do XXV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Bohaterem swoich działań uczynili Kazimierza Pużaka, polskiego posła socjalistycznego, twórcę Rady Jedności Narodowej i organizacji Wolność, Równość, Niepodległość, przez całe życie związanego z PPS-em. Aktywnie działał na rzecz robotników w swoim macierzystym okręgu wyborczym Częstochowa-Radomsko, m.in.: w 1923 roku, kiedy interpelował w sprawie brutalnego pobicia demonstrujących robotników przez radomszczańską policję lub gdy rok wcześniej wystąpił przeciwko zarekwirowaniu przez wojsko radomszczańskiej fabryki mebli i zorganizowaniu tam koszar.

Na samym początku Mateusz i Igor skoncentrowali się na poszukiwaniu informacji – przez pierwsze dwa tygodnie wykorzystywali każdą wolną chwilę na czytanie artykułów i książek o Kazimierzu Pużaku, przeglądanie sejmowych stenogramów oraz zasobów cyfrowych.

Udało im się dzięki temu stworzyć pokaźną bibliografię, która stanowiła podstawę pod późniejsze działania, mające na celu popularyzację wiedzy o Kazimierzu Pużaku. W ostatnim tygodniu marca pojawili się na sesji Młodzieżowej Rady Miasta, gdzie przybliżyli radnym postać swojego bohatera. Zainteresowanie było na tyle duże, że kwestia uhonorowania Pużaka stanie się przedmiotem dyskusji podczas następnego posiedzenia Rady.

- To było ciekawe doświadczenie, przyjść i zobaczyć jak to wszystko działa od środka – mówi Igor.

- Liczymy, że będzie to stanowiło rodzaj impulsu dla „dorosłej" Rady Miasta – dodaje Mateusz.

Mateusz i Igor zorganizowali z uczniami PSP nr 7 i ZSP w Dobryszycach debatę ph. „Dekalog Pużaka", która odbyła się 29 marca w Miejskim Domu Kultury. Uczestnicy dyskusji wymienili się poglądami na temat działalności i życia Kazimierza Pużaka, a na sam koniec stworzyli tytułowy „Dekalog”.

Uczniowie z „siódemki" spotkali się także z posłanką na Sejm RP, Anną Milczanowską, z którą rozmawiali o postaci Kazimierza Pużaka oraz o możliwych sposobach jego upamiętnienia w Radomsku. Pani poseł wyraziła pełne poparcie dla inicjatywy chłopaków, a także zaoferowała swoje wsparcie.

Kolejnym krokiem była wizyta w Urzędzie Miasta, gdzie Mateusz i Igor rozmawiali z prezydentem miasta Radomsko, Jarosławem Ferencem na temat nadaniu ulicy imienia Kazimierza Pużaka. Argumentowali to tym, że jego związki z naszym miastem są naprawdę silne, a Radomsko pozostaje prawdopodobnie ostatnią miejscowością, rzecz której działał Pużak, ale nadal nie został odpowiednio upamiętniony. Prezydent zapewnił, że dołoży wszelkich starań, aby wesprzeć ich inicjatywę.

Mateuszowi i Igorowi udało się również dotrzeć do autorki książki o Kazimierzu Pużaku, pani dr Grażyny Drozdek. Spotkali się z nią, aby zapytać w jaki sposób szukała informacji o tym przedwojennym pośle oraz skąd wzięło się jej zainteresowanie tą postacią. Pani Drozdek podzieliła się także kilkoma refleksjami na temat życia i działalności Kazimierza Pużaka. Dodatkowo, kandydaci do młodzieżowego parlamentu otrzymali książkę z dedykacją.

Ważnym wydarzeniem było zorganizowane w Muzeum Regionalnym w Radomsku spotkanie, na którym Mateusz i Igor wygłosili prelekcję na temat życia i działalności Kazimierza Pużaka.

Uczniowie PSP nr 7 złożyli także w Urzędzie Miasta w Radomsku list otwarty do przewodniczącego Rady Miejskiej, w którym zwrócili się do niego z prośbą o poruszenie na zbliżającej się sesji tematu uhonorowania Kazimierza Pużaka nazwą ulicy.

Mateuszowi i Igorowi udało się także dotrzeć do licznych miejsc związanych z bohaterem projektu, zaangażowali w swoje prace wiele osób z całej Polski, dzięki czemu dysponują dokumentacją fotograficzną (między innymi ulic, pomników, ale także grobu i domu Pużaka) z Rawicza, Krakowa, Warszawy, Pruszkowa, Białegostoku, Poznania, Częstochowy. Przygotowali także aplikacje internetowe w programie learningapps, poświęcone Pużakowi. Udało im się także dotrzeć do jednej z nauczycielek, mieszkającej w Tarnopolu, która zaproponowała wsparcie przy szukaniu śladów Kazimierza Pużaka właśnie w mieście jego urodzenia.

Więcej o:
sejm sejm dzieci i młodziezy psp nr 7 ske
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE