Dyskutowali o uchwale krajobrazowej. Na debatę przyszło zaledwie kilka osób

Dyskutowali o uchwale krajobrazowej. Na debatę przyszło zaledwie kilka osób Fot. UM Radomsko

Mimo skromnej frekwencji, blisko 3 godziny trwała debata nad obecnym i przyszłym kształtem tzw. uchwały krajobrazowej (zwanej również reklamową). Dokument ma określać wygląd i usytuowanie obiektów małej architektury, szyldów, tablic i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń znajdujących się na terenie Radomska.

Zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych z jakich mogą być wykonane - takie jest pełne brzmienie nazwy „Uchwały krajobrazowej”. Wszystko celem uporządkowania szeroko pojętego ładu przestrzennego.

- Od kilku lat można zauważyć, że inwestycje w mieście pod względem wzornictwa prowadzone są w sposób konsekwentny. I taką właśnie drogą zamierzamy iść - mówił nadzorujące prace nad treścią uchwały architekt, Gabriel Ferliński.

Przed właściwą debatą przedstawił zgromadzonym jej uczestnikom wyczerpującą prezentację dot. tego czym właściwie uchwała jest posiłkując się przy tym multimediami, na których zobaczyć można przykłady tego jak wygląda przestrzeń miejska przed i po wprowadzeniu takiego dokumentu.

Wstępnie miasto zostało podzielone na 4 strefy pod względem restrykcyjności wprowadzanych reguł. Strefy wyznaczone zostały w luźnym oparciu o Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, o ich granicach decydowały jednak przede wszystkim merytoryczne czynniki związane z celem dokumentu.

Uchwała krajobrazowa to nie domena wyłącznie dużych miast jak Gdańsk czy Kraków. Podobne dokumenty były już uchwalane m.in. w Starachowicach, Piasecznie i Mikołowie. Prace nad uchwałą są w zaawansowanej fazie. Na jej efekty natomiast możliwe, że trzeba będzie trochę poczekać.

- Uporządkowanie ładu przestrzennego to kwestia lat. Mowa o 5, 10 latach, być może więcej. Od czegoś musimy jednak zacząć i właśnie wykonujemy ten pierwszy krok - mówił prezydent Jarosław Ferenc. 

Uwagi do treści uchwały składać można do 26 stycznia. Wszelkie dokumenty znaleźć można w BIP.

(info: UM w Radomsku)

Więcej o:
radomsko urząd miasta radomsko debata uchwała krajobrazowa konsultacje
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE