Dyrektor PUP: bezrobocie jest niskie, a 9/10 klientów naszego urzędu znajduje pracę i ją utrzymuje

Fot. Mateusz Patalan

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Radomsku - Łukasz Więcek i wicestarosta Małgorzata Lewandowska podsumowali działania PUP-u w ubiegłym roku i przedstawili plany na najbliższą przyszłość. Według nich sytuacja w powiecie jest stosunkowo dobra, a bezrobocie niższe od krajowej średniej – i to pomimo kryzysu spowodowanego pandemią.

W 2021 r. stopa bezrobocia w powiecie radomszczańskim wyniosła 4,6%, podczas gdy średnie wartości dla kraju i województwa łódzkiego wyniosły, odpowiednio, 5,4% oraz 5,6%. Z roku na rok spada także liczba bezrobotnych – podczas gdy w roku 2016 było ich ponad 4 tys., tak teraz w urzędzie zarejestrowanych jest ok. 2 tys. osób. Większość, bo aż 1158, stanowią kobiety.

Jak mówi dyrektor PUP Łukasz Więcek, jest to specyfika naszego lokalnego rynku pracy. Spadek bezrobocia wynika nie tylko z rozwoju gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy, ale także z powodu zmian demograficznych i kurczenia się liczby ludności. Dodał także, że w niektóre branże borykają się wręcz z niedoborem pracowników, którzy coraz częściej przybywają do Radomska zza naszej wschodniej granicy.

- Często padają pytania, jaki sens mają działania urzędu pracy. Ile osób rzeczywiście otrzymuje zatrudnienie, ile firm założonych dzięki dotacji z PUP-u rzeczywiście funkcjonuje. My te dane mamy, to tzw. efektywność zatrudnieniowa, liczona przez ministerstwo. Nie mamy jeszcze pełnych danych za 2021 r., tylko za pierwsze 9 miesięcy, ale nasza efektywność zatrudnieniowa jest u nas bardzo wysoka – mówi Łukasz Więcek.

W pierwszych miesiącach 2021 r. efektywność zatrudnieniowa wyniosła 90,20%. Tym samym była niższa, niż w 2020 i 2019 r. (odpowiednio 91,72% i 92,76%), ale nadal oznacza to, że 9 na 10 osób korzystających z pomocy urzędu zdobyło i utrzymało pracę bądź założyło działającą firmę.

- Przede wszystkim warto zachęcić do korzystania z projektów oferowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Radomsku, zarówno przez osoby, które poszukują pracy, jak i pracodawców. Ja przede wszystkim życzę dobrego roku dla wszystkich mieszkańców. Liczę także, że współpraca ze starostwem będzie się układała jak najlepiej – mówi Małgorzata Lewandowska, wicestarosta.

Jak mówi Łukasz Więcek, w 2022 r. PUP w Radomsku otrzymał rekordowe 11 mln 640 tys. zł z funduszy europejskich na finansowanie programów na rzecz promocji zatrudnienia i aktywizacji zawodowej. Rok temu było to ok. 8,5 mln, a w roku 2020 – 6 mln 631 tys.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
pup powiatowy urząd pracy urząd pracy bezrobocie praca Łukasz Więcek Małgorzata Lewandowska
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE