Dworzec kolejowy w Radomsku od dziś nosi imię gen. Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc”

Fot. Klaudia Gajda

W sobotę, 19 lutego w Radomsku odbyła się uroczystość nadania dworcowi kolejowemu w Radomsku imienia gen. Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc”. W wydarzeniu wzięli udział m.in.: Antoni Macierewicz – Marszałek Senior Sejmu RP, Anna Milczanowska – Posłanka na Sejm RP, Zbigniew Ziemba – Wicemarszałek Województwa Łódzkiego oraz gospodarz wydarzenia Rafał Zgorzelski – Członek Zarządu PKP SA. ds. Strategii i Logistyki.

Uroczystość rozpoczął występ Teatru Źródło. Aktorzy prezentowali fragmenty spektaklu „Do winy się nie poczuwam...” opowiadającym o Konspiracyjnym Wojsku Polskim od momentu zawiązania po proces dowództwa KWP w Łodzi.

O nadanie dworcowi PKP w Radomsku imienia gen. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” wnioskowała wspólnie z władzami miasta i powiatu poseł Anna Milczanowska. W styczniu wniosek ten został pozytywnie rozpatrzony przez prezesa Zarządu PKP.

- Generał Stanisław Sojczyński „Warszyc” jest jednym z największych bohaterów ziemi radomszczańskiej, pamiętajmy stworzył fenomen, jakim było Konspiracyjne Wojsko Polskie, jego życiorys pokazuje, że kochał ojczyznę, towarzyszyła mu wielka odwaga i miłość do wolnej i niepodległej Polski – mówiła Anna Milczanowska, posłanka na Sejm RP z PiS.

- Uczestniczyliśmy dziś w jednej z najważniejszych uroczystości ostatnich dni. Ten dworzec będzie miejscem, z którego imię Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” będzie się rozchodziło do wszystkich Polaków, nie tylko do żołnierzy, ale do wszystkich, którzy będą korzystali pociągów – powiedział Antoni Macierewicz – Marszałek Senior Sejmu RP.

Drugą częścią oficjalnych uroczystości było odsłonięcie tablicy pamiątkowej umieszczonej na budynku dworca.

- Jest to piękne wydarzenie, ważne dla miasta, jak i dla Polskich Kolei Państwowych. Obok celów biznesowych, realizujemy także cele tożsamościowe. Pamiętamy o potrzeby pielęgnowania dziedzictwa narodowego, kulturowego, historycznego, poprzez inicjatywy takie jak ta dzisiejsza włączamy się właśnie w pielęgnowanie tych wartości – mówił Rafał Zgorzelski, członek Zarządu PKP SA. ds. Strategii i Logistyki.

Dworzec kolejowy w Radomsku to obiekt zabytkowy – został oddany do użytku w 1935 roku, w 2011 roku Polskie Koleje Państwowe SA. przeprowadziły jego kompleksowy remont. Prace odbywały się pod nadzorem konserwatora zabytków.

Więcej o:
dworzec radomsko pkp dworzec w radomsku dworzec im. warszyca pkp radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE