Dwie ulice, dwa różne światy

Dwie ulice, dwa różne światy

Ulice Bolesława Krzywoustego i Bolesława Chrobrego są dobrze znane mieszkańcom osiedla przy ulicy Piastowskiej, leżą blisko siebie jednak znacząco różnią się między sobą. Chrobrego posiada chodnik, oświetlenie i równą nawierzchnię – na ulicy Krzywoustego brak jest takich udogodnień, co zdaniem mieszkańców powoduje zagrożenie szczególnie dla dzieci poruszających się tam po zmroku.

Uwagę na znaczące różnice w standardzie dwóch ulic zwrócił mieszkaniec Radomska, który od dłuższego czasu zastanawia się jaki jest powód tego stanu rzeczy. Jego zdaniem władze Radomska powinny zainteresować się ulicą Krzywoustego.

- Chodzi mi o dwie sąsiadujące ulice w naszym mieście Radomsko, a mianowicie o ulicę Bolesława Chrobrego i ulicę Bolesława Krzywoustego, które są równoległe do siebie. Jednakże patrząc na nie można by porównywać, że wyglądają niczym jak z dwóch innych światów czy też z dwóch różnych bajek. Ulice te są bardzo ważne dla ludzi odwiedzających zarówno Stary i Nowy Cmentarz. Moja rodzina jest pochowana na obu cmentarzach, a z racji tego, że mieszkam nieopodal basenu to jest dość blisko, cmentarz odwiedzam zazwyczaj na pieszo i często właśnie tym ulicom mogę się przyjrzeć. Aczkolwiek pozwolę sobie na ich porównanie, gdyż wyglądają one jak niebo i ziemia. Zacznę od ulicy Bolesława Chrobrego. Jest to dość cicha i spokojna ulica z ładnym chodnikiem i szerokimi wjazdami do domów, otoczona piękną zielenią odgradzającą drogę od chodnika. Codziennie oświetlona, aż miło popatrzeć, a droga na niej jest prosta i gładka niczym stół. Przejdę teraz to opisu sąsiedniej ulicy, która w niczym nie przypomina tej opisanej przed chwilą - ulica Bolesława Krzywoustego nie jest już tak cicha i piękna. Panuje na niej dużo większy ruch niż na Chrobrego. Mało tego, droga na ulicy Krzywoustego jest dość nierówna, nie wspomnę już o wystających studzienkach kanalizacyjnych i dużej koleinie wyjeżdżonej na drodze przy jednej z krawędzi ulicy w pobliżu bloków – zauważa radomszczanin Paweł, dodając, iż na Krzywoustego nie ma chodnika oraz oświetlenia, co czyni ją dość niebezpieczną dla pieszych.

Pan Paweł zwrócił jednocześnie uwagę na fakt, iż mieszkańcy pobliskich bloków na ulicy Krzywoustego zrobili sobie parking pomimo zakazu i trzeba tam jeździć tak zwaną mijanką, samochody muszą się nawzajem przepuszczać żeby móc przejechać. Problem leży też w prędkości z jaka poruszają się kierowcy na wyżej wymienionej ulicy. Zdaniem radomszczanina przekraczają dozwoloną prędkość, co skutkuje zagrożeniem szczególnie w stosunku do dzieci i młodzieży poruszających się na ulicy. Dodatkową kwestią, którą poruszył pan Paweł jest błędne oznakowanie drogowe. Ulica Krzywoustego znajduje się w strefie z ograniczeniem prędkości do 30 kilometrów na godzinę o czym informują znaki drogowe znajdujące się przy wjazdach do strefy. Jeden z tych znaków znajdujący się przy wjeździe na Krzywoustego z ulicy Jagiellońskiej informuje o ograniczeniu do 40 kilometrów na godzinę, natomiast zaraz za tym konkretnym znakiem, jadąc od drugiej strony możemy zobaczyć znak informujący kierowcę o opuszczeniu strefy z ograniczeniem do 30 kilometrów na godzinę.

- Mam nadzieję, że miasto w końcu zajmie się ulicą Krzywoustego i wprowadzi na niej zmiany. Wydaje mi się, że dość dużym plusem zwiększającym bezpieczeństwo tej ulicy byłoby zrobienie na niej progów zwalniających, dzięki którym samochody musiałyby naprawdę wolniej jeździć, a także przekształcenie tej ulicy na drogę jednokierunkową, co pozwoliłoby w pewnym stopniu na zmniejszenie na niej ruchu. Nie wspomnę już o tym, że przydałaby się nowa nawierzchnia na drodze i oświetlenie na tej ulicy – podsumowuje pan Paweł.

Z informacji uzyskanych w Urzędzie Miasta Radomsko, wynika, iż mieszkańcy okolicznych bloków w najbliższym czasie nie mogą liczyć na większe zmiany na ulicy Krzywoustego. Obecnie miasto nie ma planu kompleksowego remontu lub przebudowy tej ulicy. Dokonywane są jedynie bieżące naprawy uszkodzeń jezdni. Nie będzie też progów zwalniających, gdyż w strefie z ograniczeniem prędkości do 30 kilometrów na godzinę nie ma możliwości ich montażu.

- Zdajemy sobie sprawę z problemu łamania zakazu postoju. Mieszkańcy mogą wystąpić z wnioskiem do Starostwa o zmianę organizacji ruchu, tak by ul. Krzywoustego stała się ulicą jednokierunkową, dają jednocześnie możliwość parkowania samochodów. Jeśli chodzi o oświetlenie ulic Krzywoustego,  Hermana, Mieszka I oraz Dąbrówki jest ono ujęte w Propozycjach Zadań Rocznych do Planu Inwestycyjnego na rok 2016. O tym, czy zostanie ono wykonane zadecyduje Prezydent miasta wraz z miejskimi radnymi – wyjaśnia Karolina Turowska z Biura Prasowego Urzędu Miasta Radomsko, dodając jednocześnie, że sprawa błędnego go znaku drogowego została już zgłoszona, a znak już w najbliższym czasie zostanie wymieniony na poprawny.

Więcej o:
ulica urząd miasta
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE