Radomsko, Łódzkie 18.6o Sobota, 17 Sierpnia 2019

Dwa przypadki świńskiej grypy w szpitalu w Radomsku

Miasto
Beata Januszewska

Dwóch pacjentów w Szpitalu Powiatowym w Radomsku zostało odizolowanych od innych przebywających na oddziale, ze względu na zdiagnozowanie u nich obecność wirusa AH1N1.

Chorzy to osoby starsze, które trafiły do szpitala z objawami zapalenia płuc. W trakcie specjalistycznych badań okazało się, że zostały zaatakowane również przez odmianę wirusa grypy, który w terminologii medycznej nazywany jest AH1N1.

- Niewykluczone, że z tym wirusem trafiły one do szpitala.  Chorzy zostali odizolowani od pozostałych pacjentów. Podjęto działania profilaktyczne mające na celu utrzymanie wzmożonego reżimu sanitarnego, zgodnie z panującymi w placówce procedurami epidemiologicznymi. Zostały także wydane zalecenia ograniczenia wizyt osób z zewnątrz. Chorych można w tym momencie odwiedzać tylko pojedynczo i na krótko. Wprowadziliśmy także zalecenia by na oddziały szpitalne nie wprowadzano dzieci, podczas odwiedzin osób hospitalizowanych
- mówił Przemysław Drozdek, kierownik kancelarii szpitala.

Należy pamiętać, że na działanie wirusa AH1N1 najbardziej narażone są dzieci, osoby starsze, przewlekle chore oraz pacjenci o obniżonej odporności.

- W profilaktyce grypy ważne jest zachowanie podstawowych zasad higieny, tj. częste mycie rąk, zakrywanie ust podczas kichania i kasłania chusteczką higieniczną, częste wietrzenie pomieszczenia, w którym przebywamy, unikanie kontaktu z osobami chorymi, unikanie dużych skupisk ludzi
- dodał Przemysław Drozdek.

komentarze