W poniedziałek przypada bardzo ważna data dla większości Polaków. To jedno z niewielu świąt państwowych upamiętniających nie porażkę, ale zwycięstwo. Rzecz się tyczy naturalnie Święta... ››
W poniedziałek przypada bardzo ważna data dla większości Polaków. To jedno z niewielu świąt państwowych upamiętniających nie porażkę, ale zwycięstwo. Rzecz się tyczy naturalnie Święta Wojska Polskiego, które przypomina o Bitwie Warszawskiej.
Bitwa Warszawska była najważniejszym starciem zbrojnym dla młodego państwa polskiego. Zdecydowała nie tylko o istnieniu II Rzeczpospolitej, ale i kształcie geopolitycznym Europy Zachodniej. W czasie kiedy trwała wojna polsko-bolszewicka, żadne inne państwo nie miało wystarczającej siły, aby powstrzymać czerwoną zarazę. Niepokoje społeczne związane z brakiem miejsc pracy dla zdemobilizowanych weteranów I wojny światowej stworzyły idealną atmosferę dla ruchu marksistowskiego. Państwo polskie było jednak inne - nie istniały głębokie podziały, a ludzi połączyła walka o niepodległość narodu. Ramię w ramię walczyli socjaliści i prawicowcy. Bitwa Warszawska jest uznana za osiemnastą na liście przełomowych starć zbrojnych w historii świata.
Ciekawa jest geneza samego określenia "Cud nad Wisłą".
Upowszechnił je na łamach prasy profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego Stanisław Stroński. W połowie maja 1920 r. napisał on: "Gen. Stanisław Haller zarządził ośmiodniowe nabożeństwo o powodzenie ojczyzny, w obronie Warszawy i kraju".
Później nazwa eksponowana była przez prawicę dla osiągnięcia celów politycznych. Andrzej Garlicki stwierdził: "- Piłsudczycy bardzo nie lubili określenia "cud nad Wisłą", gdyż w ich mniemaniu wskazywanie na udział sił nadprzyrodzonych podważało zasługi Józefa Piłsudskiego w bitwie warszawskiej".
To, czy Bitwa Warszawska była dziełem opatrzności, czy też geniuszu Piłsudskiego (lub też jego najbliższych współpracowników), zostawmy dla wolnych dyskusji. 15 sierpnia lepiej jednak zapomnieć o podziałach, które trawią nasz naród i wypiąć dumnie pierś. Mamy piękną historię i nie wstydźmy się tego.
Nasze miasto oczywiście też pamięta o poległych bohaterach, którzy walczyli z Bolszewikami. Obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczną się uroczystą Mszą Świętą w Kościele p.w. św. Lamberta o godz. 11:30. Po niej nastąpi złożenie kwiatów pod Grobem Nieznanego Żołnierza.