Drzewo, które pamięta zabory

Drzewo, które pamięta zabory

Na Cmentarzu Starym w Radomsku, rośnie najstarsze drzewo w naszym mieście.

Radomsko nie jest na pewno ośrodkiem, który szczególnie szczyci się wiekowym drzewostanem, ale wśród drzew, które na co dzień mijamy poruszając się po mieście, można wymienić kilka okazów, które zwracają na siebie uwagę i są warte wyróżnienia, jak np. wiąz górski na posesji przy ul. Narutowicza, kasztanowiec zwyczajny na skarpie przy ul. Armii Krajowej, topola włoska przy ul. Piastowskiej czy dęby szypułkowe na terenie Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Starymi drzewami, liczącymi sobie w granicach 100 lat, a w niektórych przypadkach nawet nieco więcej, może pochwalić się parafia św. Marii Magdaleny i Stary Cmentarz. To właśnie na terenie najstarszej radomszczańskiej nekropolii rośnie drzewo, które należy uznać za miejskiego nestora.

Lipa drobnolistna, bo o niej mowa, która została posadzona prawdopodobnie w II połowie XIX wieku posiada obecnie dwa pnie, które pozostały po cięciu, które trzeba było wykonać z uwagi na stan zdrowotny drzewa. Drzewo to jest także najgrubszym na terenie miasta – mierzy w pierśnicy 530 cm, a u podstawy pnia aż 620 cm. Pewnym jest fakt, że lipa rosła na Cmentarzu Starym podczas I i II wojny światowej.

Tekst i foto dzięki uprzejmości Ernesta Rudnickiego z Katedry Dendrologii i Architektury Krajobrazu Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie.

Więcej o:
drzewo pomnik przyrody klimat radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE