„Drzewniak” obchodził „Święto Stolarzy”

„Design w parze z wygodą” – pod tym hasłem odbyła się XIV konferencja z okazji Święta Stolarzy organizowana przez Zespół Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Radomsku.

„Design w parze z wygodą” – pod tym hasłem odbyła się XIV konferencja z okazji Święta Stolarzy organizowana przez Zespół Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Radomsku. Konferencja poświęcona była najnowszym kierunkom rozwoju technologii branży meblarskiej. W programie konferencji oprócz prelekcji i pokazów było także przyznanie nagród w kilku konkursach.



Chyba nie można sobie wyobrazić innego miejsca, niż popularny „Drzewniak” na organizację konferencji z okazji Święta Stolarzy.

- Konferencję organizujemy już po raz 14, więc wpisała się w tradycję tej szkoły. Kształcimy w zawodzie technik technologii drewna i w zawodzie stolarz, więc myślę, że byłoby niestosowne, aby nie obchodzić tego święta - podkreśla koordynator konferencji Urszula Gębicz.

Tematyka konferencji oscylowała wokół najnowszych trendów zarówno w technologii produkcji, jak i zainteresowań klientów.

- Otrzymywaliśmy od uczniów pewne sygnały, że chętnie usłyszeliby coś na temat projektowania, dlatego wybraliśmy właśnie taką tematykę konferencji. To wszystko robimy dla nich, po to, aby poszerzyli swoją wiedzę, zainteresowania – mówi Urszula Gębicz. - Firmy również nie były wybrane przypadkowo. Wybraliśmy takie, które są znane w całej Polsce, także i w świecie. Produkty, które oferują są wysokiej klasy – dodaje.

W tegorocznej edycji konferencji udział wzięli m.in. przedstawiciele firmy B+R Studio specjalizującej się w analizach rynku meblarskiego, której przedstawiciel, Tomasz Wiktorski opowiedział uczniom dlaczego warto wiązać przyszłość z branżą meblarską. Jak podkreślił rozwój polskiego rynku meblowego leży w eksporcie do krajów tzw. egzotycznych. Mówił także o ty, że obecnie klienci firm oczekują od mebli nie tylko funkcjonalności, ale także innowacyjnych rozwiązań dotyczących wzornictwa.

Uczestnicy spotkania obejrzeli także film prezentujący 130 -letnią historię oraz tradycje firmy Fameg, a także zmieniający się dynamicznie design produktów.

Druga część spotkania poświęcona została prezentacji zintegrowanego systemu CAD/CAM, o której opowiedzieli przedstawiciele firmy TOPSOLUTION. System ten przeznaczony jest dla przemysłu meblarskiego i pozwala na projektowanie, wizualizację, generowanie dokumentacji montażowej i produkcyjnej oraz umożliwia sterowanie maszynami numerycznymi CNC.

Wzorem lat poprzednich tegorocznej konferencji towarzyszyły konkursy dla uczniów „Drzewniaka” oraz szkół gimnazjalnych.

- Musiałem zdobyć przede wszystkim wiedzę teoretyczną na temat technologii oraz technologii obróbki drewna, czyli wszystko to, czego nauczyłem się przez cztery lata tutaj w szkole - zaznacza laureat I miejsca w Konkursie „Najlepszy w zawodzie technik technologii drewna”  Mateusz Kowalczyk. -  Interesuję się drewnem i technologią obróbki drewna, dlatego wybrałem tę szkołę. Wiadomo, Radomsko jest zagłębiem meblarstwa stąd tutaj ta szkoła, która ma za sobą wiele lat tradycji związanej z przemysłem meblowym. Właśnie dlatego ją wybrałem – dodaje.

Uczniowie „Drzewniaka” wzięli także udział w pokazie elektronarzędzi zorganizowanego przez firmę Despol.

Konkurs wiedzy z zakresu branży drzewnej dla gimnazjalistów

I miejsce – Natalia Bińkowska PG nr 3
II miejsce – Karina Stankiewicz PG nr 3
III miejsce – Agata Wędzonka PG nr 3 i Damian Królik PG nr 3

Wyróżnienia: Marta Kalecińska PZSG Płoszów, Julita Matuszczyk PG Kobiele Wielkie, Błażej Rudek PG nr 6, Dawid Stańczyk PG Kietlin.

Konkurs „Najlepszy w zawodzie technik technologii drewna”

I miejsce – Mateusz Kowalczyk
II miejsce - Dawid Boruta
III miejsce – Dominik Starostecki

Konkurs „Projekt Meble -2015”

I miejsce – Dawid Boruta
II miejsce – Dominik Starostecki

Konkurs wiedzy z zakresu BHP

I miejsce – Patryk Druciarek
II miejsce - Grzegorz Siwek
III miejsce - Krystyna Nowak i Karol Grabny

Autor: Karolina Turowska Tygodnik "Między Stronami"

Więcej o:
drzewniak dzień stolarza konferencja
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE