Druhowie – seniorzy nie chcą oddać „Kinemy”. Miasto ma związane ręce

Fot. W. Bojdo

Po raz kolejny powraca temat przejęcia przez Miasto Radomsko budynku dawnego kina „Kinema”. Niestety, wciąż nie jest to możliwe. Na przeszkodzie staje część druhów z OSP Radomsko, która to jest właścicielem obiektu. Tymczasem budynek popada w ruinę.

Mający bogatą historię budynek dawnego kina „Kinema” w Radomsku popada w ruinę. Miasto Radomsko chce przejąć obiekt, wyremontować i zagospodarować. Nie jest to jednak takie proste. Poprzednia prezes stowarzyszenia OSP Radomsko, nie mogąc dojść do porozumienia w tej sprawie z druhami, złożyła rezygnację.

- Rozmawiałem telefonicznie z byłą prezes stowarzyszenia OSP Radomsko. Powiedziała mi, że miała poparcie części członków stowarzyszenia, którzy chcieli przekazać miastu budynek. Dobrze ocenia również współpracę z miastem. Niestety, druhowie – seniorzy nie zgodzili na przekazanie „Kinemy”. Z tego powodu pani prezes złożyła rezygnację i – jak podkreśla, nie ma już nic wspólnego z tym stowarzyszeniem – mówi radny Jacek Gębicz, przewodniczący Komisji Rozwoju Miasta i Planowania Przestrzennego.

Niestety, nie zostały dopełnione formalności i nazwisko byłej prezes wciąż figuruje w Krajowym Rejestrze Sądowym. Składu nowego zarządu brak.

- Formalnie nie ma powołanego nowego zarządu, więc tak naprawdę nie mamy z kim rozmawiać – dodaje Jacek Gębicz.

Radni Komisji Rozwoju Miasta i Planowania Przestrzennego, podczas środowego (23 czerwca) posiedzenia zajmowali się sytuacją OSP Radomsko, w kontekście niszczejącego majątku stowarzyszenia, w tym dawnego kina „Kinema”. Przesłali zaproszenie na posiedzenie komisji przedstawicielom OSP Radomsko.

- Niestety, korespondencja nie została odebrana. Na komisję nikt nie przyszedł. Dla mnie jest to stowarzyszenie patologiczne, które należy skontrolować – zauważa Jacek Gębicz.

Wniosek o taką kontrolę radni wystosowali. Funkcjonowanie stowarzyszenia sprawdza również Starostwo Powiatowe w Radomsku. 21 lipca 2021 r. odbędzie się posiedzenie sądu, który to podejmie stosowną decyzję co do przyszłości stowarzyszenia. W grę wchodzą dwa warianty. Pierwszy to likwidacja stowarzyszenia. To rozwiązanie nie wszystkim radnym się jednak podoba.

- Może, zamiast likwidować stowarzyszenie, należy wprowadzić do niego kuratora, który zarządzi zmiany, powoła nowy zarząd i członków oraz zacznie podejmować działania, które uratują „Kinemę” – mówi Radosław Rączkowski, radny Rady Miejskiej w Radomsku.

Nie wiadomo, jakie zapisy – na wypadek likwidacji stowarzyszenia, zawarte są w jego statucie. Jeśli nie zostało sprecyzowane, co powinno stać się z majątkiem OSP Radomsko, przejdzie on na własność Skarbu Państwa.

Tymczasem, władze Radomska cały czas podkreślają, że są zainteresowane przejęciem „Kinemy”.

- Kwota jaka byłaby potrzebna na remont budynku to ok. 4 mln złotych. Jeśli chodzi o pozyskanie środków zewnętrznych na ten cel, to na razie nie ma takich programów. Myślę jednak, że takowe w przyszłości będą. Obecnie najważniejszą rzeczą jest przejęcie tego budynku – podkreśla Jarosław Ferenc, prezydent Radomska.

Stowarzyszenie OSP Radomsko w tym roku będzie obchodzić 140-lecie istnienia.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
radomsko osp radomsko kinema rada miejska w radomsku komisja rozwoju miasta
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE