Drogowcy przygotowani, ale liczą, że atak zimy nie nastąpi prędko

Drogowcy przygotowani, ale liczą, że atak zimy nie nastąpi prędko Fot. Starostwo Powiatowe w Radomsku

Urzędnicy ze Starostwa Powiatowego w Radomsku zapewniają, że przygotowania do zimowego utrzymania dróg powiatowych w sezonie 2021/2022 są już ,,zapięte na ostatni guzik”. Ze względu na koszty drogowcy liczą jednak, że atak zimy nastąpi jak najpóźniej.

Tradycyjne porozumienie, na mocy którego władze Radomska przejmują od powiatu realizację zadania z zakresu zimowego utrzymania dróg powiatowych położonych w granicach administracyjnych miasta (18,5 km) zostało zawarte już w połowie października. Na ten cel Powiat Radomszczański zarezerwował kwotę 100 000 zł.

Umowa z Miastem nie obejmuje jednak drogi powiatowej Radomsko/Blok Dobryszyce - Okrajszów - Kietlin, której część stanowi ulica Sikorskiego. Drogą tą zajmować się będzie firma wyłoniona w przetargu ogłoszonym przez powiat.

Podpisane zostały już także porozumienia z 7 gminami (Dobryszyce, Gomunice, Kamieńsk, Kobiele Wielkie, Masłowice, Wielgomłyny i Przedbórz), które wcześniej zadeklarowały gotowość zajmowania się drogami powiatowymi, przebiegającymi przez ich teren. W tym tygodniu takie samo porozumienie ma zostać podpisane z gminą Kodrąb. Na mocy tych porozumień łącznie ponad 240 km powiatowych dróg trafi zimą pod opiekę firm wyłonionych przez wójtów i burmistrzów. Stawka ryczałtowa za przejęty 1 kilometr drogi w sezonie zimowym 2021/2022 wynosi 2 000 zł (stawka wzrosła, w poprzednim sezonie zimowym było 1600 zł/1 km).

Po przetargach wyłonieni zostali wykonawcy zimowego utrzymania dróg powiatowych, utrzymywanych przez Starostwo Powiatowe w Radomsku (drogi na terenie gmin: Gidle, Lgota Wielka Ładzice, Radomsko, Żytno, droga powiatowa nr 3934E Radomsko - Krzętów, droga powiatowa nr 3509E odcinek Blok Dobryszyce - Okrajszów - Kietlin oraz droga powiatowa nr 3931E na odcinku Pytowice - Słostowice na terenie gminy Kamieńsk). Łączna długość tych dróg wynosi 165,32 km.

Umowy z Przedsiębiorstwem Transportowo - Usługowo - Handlowym z Łączkowic, gm. Masłowice (teren gmin: Radomsko, Kobiele Wielkie, Lgota Wielka i Ładzice) oraz z Firmą Usługowo-Handlową ANDREX z Maluszyna, gm. Żytno (teren gmin Żytno i Gidie) podpisane ostały w pierwszej połowie listopada.

Więcej o:
radomsko powiat radomszczański starostwo radomsko zima utrzymanie dróg odśnieżanie
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE