Dramaturgia otwarta w Pamiętniku Teatralnym poświęconym Różewiczowi

Rozważania na temat problemu dramaturgii otwartej są przedmiotem szeroko komentowanych artykułów zamieszczonych w Zeszycie 3-4 Pamiętnika Teatralnego, który w całości poświęcony jest Tadeuszowi Różewiczowi.

Rozważania na temat problemu dramaturgii otwartej są przedmiotem szeroko komentowanych artykułów zamieszczonych w Zeszycie 3-4 Pamiętnika Teatralnego, który w całości poświęcony jest Tadeuszowi Różewiczowi. 

Na spotkaniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej poświęconemu promocji zeszytu Pamiętnika Teatralnego obecne były dr Maria Napiontkowa i Agnieszka Koecher-Hensel oraz prof. AT dr Barbara Osterloff.  Autork tekstów komentowały powstanie Zeszytu, a przede wszystkim dramaturgię otwartą, której przedstawicielem był Tadeusz Różewicz.

Autorami zamieszczonych esejów jest wielu badaczy jego twórczości to przedstawiciele wielu pokoleń – od badaczy bardzo doświadczonych, którzy wielokrotnie już zajmowali się Tadeuszem Różewiczem i jego teatrem po badaczy młodego pokolenia, którzy dopiero zaczynają swoje mierzenie się z Tadeuszem Różewiczem i jego dorobkiem dramatopisarskim.

- Treść tego Pamiętnika jest bardzo ciekawa, ponieważ jest on prezentacją różnych metodologii, różnego sposobu patrzenia na dziedzictwo Różewicza, a jednocześnie świadectwem wyzwania dla mieszkańców miasta Radomska i młodych ludzi, które Różewicz wciąż stawia – mówiła prof. Osterloff.

Różewicz jest poetą i dramatopisarzem, który wnikliwie zbadał i opisał życie człowieka w XX i XXI wieku. Są to tematy, które wciąż powracają, a pytania które stawia Mistrz ciągle wymagają nowych odpowiedzi.

- Promocję Pamiętnika zaplanowałyśmy na festiwalu w ubiegłym roku. Zeszyt ten był przygotowywany w okolicznościach dość nietypowych. Zazwyczaj nie wydaje się takich monograficznych książek, czy zeszytów osobom żyjącym. Ale zrobiłyśmy wyjątek dla Tadeusza Różewicza uznając, że jego twórczość jest tak bardzo dojrzała, że należy jej się przyjrzeć w aspekcie teatralnym. W dniu kiedy złożyłam numer do druku, dostałam wiadomość że Tadeusz Różewicz nie żyje – mówiła A. Koecher – Hensel.

Zeszyt 3-4 można nabyć zamawiając go w Instytucie Sztuki PAN poprzez wysłanie maila z zamówieniem na adres: pamteatr@ispan.pl, jak również w Wydawnictwach Kolporter S.A., Garmond Press S.A. oraz Warszawskiej Drukarni Naukowej PAN. Koszt to 50 zł.

FOTOGALERIA

 

 

Więcej o:
pamiętnik teatralny tadeusz różewicz promocja mbp
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE