Dożynki parafialne w Dziepółci i Szczepocicach

Dożynki parafialne w Dziepółci i Szczepocicach Fot. Starostwo Powiatowe w Radomsku, Mateusz Patalan

Dożynki, czyli Święto Plonów, to tradycyjnie obchodzone obrzędy dziękczynne za udane żniwa i wszystkie plony, które udało się zebrać z pola. Jest to jeden z najpiękniejszych dni roku i jedna z najpiękniejszych polskich tradycji.

W niedzielę, 12 września rolnicy z Dziepółci i okolicznych miejscowości świętowali zakończenie żniw podczas Dożynek Parafialnych. Uczestniczyli w nich, między innymi, Beata Pokora - Starosta Powiatu Radomszczańskiego, Roman Radczyc - wójt Gminy Radomsko i Stanisław Modzelewski - sołtys Sołectwa Dziepółć.

Obchody Dożynek rozpoczęły się uroczystą mszą świętą, podczas której poświęcono wieniec dożynkowy i chleb. Następnie uroczystości przeniosły się na plac OSP Dziepółć, gdzie na wszystkich czekały miejscowe potrawy i wspaniałe wypieki. Dla dzieci przygotowano szereg atrakcji. Nie zabrakło tez pieśni i przyśpiewek ludowych, również związanych z tematem dożynkowym. Zaprezentowały je słuchaczom zespoły Dziepólanki i Ładziczanki.

Uroczystości dożynkowe odbyły się również w Szczepocicach, gdzie rolnicy świętowali i dziękowali Bogu za zbiory. Później bawili się natomiast na zorganizowanym przy plebanii festynie. 

Więcej o:
powiat radomszczański dziepółć dożynki dziepółć szczepocice
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE