Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 14 lutego

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 14 lutego Fot. pixabay.com

Do 14 lutego został przedłużony dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8 oraz starszych z orzeczoną niepełnosprawnością, w przypadku zamknięcia z powodu Covid -19 placówki do której uczęszczają.

Świadczenie będzie przysługiwało także w sytuacji, gdy placówka jest otwarta, ale nie może zapewnić opieki z powodu jej ograniczonego funkcjonowania lub też gdy z powodu COVID-19 takiej opieki nie może zapewnić niania czy dzienny opiekun– informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.

Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego mogą też  skorzystać rodzice lub opiekunowie pełnoletnich osób niepełnosprawnych zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 lub ograniczenia działalności placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna.

- Nie zmieniły się zasady przyznawania dodatkowego zasiłku opiekuńczego, tak więc ze świadczenia nie może skorzystać matka czy ojciec dziecka, jeśli drugi z rodziców może zapewnić mu opiekę, bo korzysta z urlopu rodzicielskiego, czy wychowawczego, albo jest osobą bezrobotną. Zasiłek ten nie przysługuje również, gdy szkoła zapewni opiekę dziecku, a rodzic z niej nie skorzysta - Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego.

Kiełczyńska dodała, aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy, oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS.

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Więcej o:
zus zasiłek opiekuńczy zus radomsko zus zasiłek opiekuńczy

Załączniki

Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE