Dodatkowe pieniądze na endoprotezy kolan i bioder

Dodatkowe pieniądze na endoprotezy kolan i bioder

16,3 miliona złotych łódzki oddział NFZ przekazał szpitalom w regionie na operacje endoprotezoplastyki kolan i bioder. Z tej kwoty 475 tys. trafi do Szpitala Powiatowego w Radomsku.

Dodatkowe pieniądze pozwolą zoperować wcześniej około 1300 pacjentów w całym województwie. Środki pochodzą ze zmiany planu finansowego NFZ dokonanej przez Prezesa NFZ.  

Skrócenie czasu oczekiwania na zabiegi endoprotezoplastyki od kilku lat jest jednym z regionalnych priorytetów Łódzkiego OW NFZ. Stale rośnie liczba wykonywanych zabiegów, a szpitale, które potrafią sprawnie zarządzać dodatkowymi pieniędzmi na operacje i kolejką oczekujących, systematycznie skracają czas oczekiwania na zabieg.

W Łódzkiem mediana średniego czasu oczekiwania w roku 2018 dla pacjentów stabilnych wyniosła 7 miesięcy ( 204 dni), czyli o 2 miesiące krócej niż w 2016 r.

W roku 2014 ŁOW NFZ zapłacił za 3160 operacji endoprotezoplastyki. W 2018 r. ŁOW NFZ kilkakrotnie dofinansowywał ten rodzaj zabiegów, zamykając rok 2018 rekordową liczbą 5353 operacji, za które zapłacił 81,4 miliona złotych.

Pieniądze zostały podzielone po analizie czasu oczekiwania na zabieg, liczby oczekujących pacjentów, liczby operacji w roku 2018. W przypadku 6 szpitali (m.in. CSK UM w Łodzi, Szpitali w Radomsku, Pabianicach) zastosowano tzw. wskaźnik migracyjny. Zwiększono wartość umowy, bo szpitale przyjęły pacjentów spoza naszego województwa.

Poza radomszczańskim szpitalem, pieniądze trafią m.in. do Szpitala w Piotrkowie Trybunalskim, który otrzyma 177 tys. zł,  Tomaszowskiego Centrum Zdrowia 365 tys. zł i Szpitala w Bełchatowie 664 tys.

Pacjenci, którzy otrzymają skierowanie na zabieg endoprotezoplastyki mogą sprawdzić samodzielnie na: terminyleczenia.nfz.gov.pl.

Więcej o:
nfz szpital szpital powiatowy
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE