Dobiega końca pielęgnacja drzewostanu na Starym Cmentarzu w Radomsku. Będzie też elektroniczna ewidencja drzew

Dobiega końca pielęgnacja drzewostanu na Starym Cmentarzu w Radomsku. Będzie też elektroniczna ewidencja drzew Fot. Ernest Rudnicki

Dobiega końca pielęgnacja zabytkowego drzewostanu na Cmentarzu Starym w Radomsku. Zadanie udało się zrealizować w latach 2019-2022 dzięki współfinansowaniu z WFOŚiGW.

W ramach zadania, zabiegom pielęgnacyjnym i chirurgicznym poddano 95 drzew. Usunięto 9 drzew ze względu na ich zły stan zdrowotny. Posadzono 58 młodych drzew.

Wpisany do Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków Cmentarz Stary posiada najstarszy zespół drzew w mieście Radomsku - pomnikowe lipy rosnące przy kaplicy są datowane na XIX wiek. Wśród nich „Lipa Powstańców” sadzona na zbiorowej mogile Powstańców Styczniowych w 1863 roku.

- Drzewo to, jako pomnik przyrody także dzięki wsparciu miasta, zostanie jeszcze w tym roku podwieszone linami na żelbetowym pylonie, aby ograniczyć do minimum ryzyko upadku na kaplicę. Wśród najokazalszych drzew, oprócz pomnikowych lip (roczniki 1860 i 1885) i topoli „Sokory” w kwaterze B2 (rocznik 1922) należy wymienić: jesion w kwaterze D1 (rocznik 1913), lipę w kwaterze C5 (rocznik 1916), kasztanowiec w kwaterze D4 (rocznik 1915) i grab w kwaterze B5 (rocznik 1918). Na Cmentarzu Starym rośnie także najstarsza radomszczańska brzoza (kwatera C6), z rocznika 1924. Na uwagę zasługują też drzewa rosnące wzdłuż tzw. „alejki wojennej”, ciągnące się szpalerem od zamkniętego wejścia przy ul. Prymasa Wyszyńskiego. Były sadzone tuż po zakończeniu I Wojny Światowej, po poszerzeniu cmentarza z konieczności wzmożonej liczby pochówków. Drzewa w alei głównej były sadzone w 1924 r. i uzupełniane w 1933 r. Wiele z okazów jest pamiątkami rodzinnymi i wiąże się bezpośrednio z sadzeniem w miejscach pochówków. Historie te planuję dokładniej opisać w przyszłości w artykule do Zeszytów Radomszczańskich lub w formie monografii – mówi Ernest Rudnicki, dendrolog odpowiedzialny za pielęgnację drzew na radomszczańskich nekropoliach.

Ernest Rudnicki wyjaśnia, że drzewa na Cmentarzu Starym zostały poddane cięciom fitosanitarnym i korekcyjnym. Mają one na celu zwiększyć poziom stabilności samych drzew jak i zapewnić bezpieczeństwo dla grobów i odwiedzających cmentarz ludzi. Wykonane zabiegi chirurgiczne w postaci konserwacji ran i ubytków, mają w zamiarze przedłużyć żywot drzew i utrzymać je jak najdłużej w dobrym stanie zdrowotnym, ograniczając rozwój zgnilizn i przyspieszając regenerację powstałych podczas cięć uszkodzeń. Wiele drzew zostało również wspartych nawozami mineralnymi, które poprawią ich witalność.

- Takiego dożywienia potrzebowały najstarsze oraz osłabione chorobami osobniki. Wśród posadzonych drzew są głównie drzewa liściaste, w tym posadzone w kwaterach podmokłych (D4-D9) kolumnowe topole, które będą miały za zadanie odciąganie nadmiaru wody i uczynienie tych terenów na nowo użytecznymi w kwestii pochówków i utrzymania cmentarnej infrastruktury. Drzewa te będą niedługo objęte monitoringiem – tłumaczy Ernest Rudnicki.

Zrealizowane prace konserwacyjne drzewostanu Cmentarza Starego były trzecimi w historii najstarszej radomszczańskiej nekropolii. Poprzednio drzewami tymi zajmował się w latach 1996 i 2007 znany polski chirurg drzew Marek Kubacki.

- Obecnie wraz z zarządem cmentarzy pracujemy nad elektroniczną ewidencją drzew na Cmentarzu Starym. Na pniach pojawią się tabliczki z numerami drzew oraz kodami QR, po zeskanowaniu których na stronie www.icmentarze.pl będzie można uzyskać szczegółowe informacje o drzewie – mówi dendrolog.

Więcej o:
radomsko stary cmentarz radomsko pielęgnacja drzew ernest rudnicki pielęgnacja drzew na cmentarzu
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE