Do jakich chorób układu pokarmowego może doprowadzić bakteria Helicobacter pylori?

Do jakich chorób układu pokarmowego może doprowadzić bakteria Helicobacter pylori?

Zakażenie Helicobacter pylori dotyka 50% populacji krajów rozwiniętych i nawet 80% obywateli krajów rozwijających się. Czy w związku z tym bakterię Helicobacter pylori należy uważać za niebezpieczną? Jakie choroby może wywołać i jakie objawy powinny nas niepokoić?

Co to jest Helicobacter pylori?

Helicobacter pylori to Gram-ujemna bakteria, która bytuje w układzie pokarmowym (głównie w żołądku) oraz w jamie ustnej nosicieli. Można się nią zarazić poprzez codzienne praktyki, takie jak pocałunki, oblizywanie dziecięcego smoczka czy wkładanie do ust sztućców, które były wcześniej przez kogoś używane. Częstą drogą zakażenia są także kontakty seksualne, jednak badania dowodzą, że helicobacter pylori w większości wypadków wnika do organizmu nowego nosiciela jeszcze przed osiągnięciem przez niego dorosłości.

Przyczyny zakażenia bakterią Helicobacter pylori nie są jednoznacznie rozpoznane. Wiemy, że czynnikami ryzyka są złe warunki bytowe, brak dbałości o higienę czy też skłonności genetyczne. W 10-20% przypadków zakażenie tym drobnoustrojem przebiega bezobjawowo. Pozostała większość nosicieli nawet przez wiele lat zmaga się z takimi niedogodnościami, jak:
• bóle brzucha,
• zaparcia,
• biegunki,
• nudności,
• wzdęcia,
• zgaga,
• niestrawność,
• osłabienie,
• gorączka,
• brak apetytu,
• wymioty.

Objawy zakażenia helicobacter pylori zwykle ze sobą współwystępują, jednak nie wszystkie muszą się pojawiać u danego pacjenta lub w danym czasie. Jeśli jednak zauważymy u siebie często nawracające problemy związane z układem pokarmowym, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza.

Jakie choroby wywołuje Helicobacter pylori?

Bakteria zmniejsza ilość witaminy C wydzielanej w żołądku, a także pobudza produkcję wolnych rodników i cytokin prozapalnych. Szacunkowe dane wskazują, że Helicobacter pylori odpowiada za ponad 90% zachorowań na wrzody dwunastnicy i około 70% przypadków wrzodów żołądka. Często przyczynia się także do rozwoju raka żołądka.

Zaczyna się zwykle łagodnie – od łagodnego zapalenia błony śluzowej żołądka. Choroba często przyjmuje postać przewlekłą, przeplatając okresy zaostrzeń i remisji. Odczuwane przez pacjenta objawy są zależne od zmian, jakie Helicobacter pylori wywołała w strukturze narządów wewnętrznych.

Ostry stan zapalny może doprowadzić do powstania wrzodów żołądka. Wrzody to swoiste braki w strukturze błony śluzowej, które z czasem przeradzają się w ogniska martwicy. Choroba wrzodowa objawia się bólem brzucha i towarzyszącym mu napięciem mięśni. Niektórzy pacjenci doświadczają także wydalania smolistego kału oraz wymiotowania treścią żołądkową z wyraźną domieszką krwi. Niekiedy objawem wrzodów żołądka jest także obniżone ciśnienie krwi, które objawia się osłabieniem i nadmierną potliwością.

Nieleczone choroby wywołane bakterią Helicobacter pylori mogą prowadzić do poważnych powikłań, takich jak krwotok, perforacja ściany żołądka czy też niedrożność układu pokarmowego. Najpoważniejszą konsekwencją zaniedbywania leczenia jest rozwój komórek rakowych i choroba nowotworowa.

Rak żołądka należy do nowotworów złośliwych, co oznacza, że często daje wznowy i przerzuty. Z tego i innych powodów trudno go skutecznie leczyć, choć nie jest to niemożliwe. Objawy raka żołądka nie różnią się bardzo od objawów zapalenia tego narządu. Niekiedy są bardziej nasilone lub uzupełnione o takie dolegliwości, jak bladości skóry i spojówek czy też wyczuwalny guz w okolicach pępka. Ważną wskazówką jest to, że u chorego na raka żołądka bóle w nadbrzuszu pojawiają się zwykle po posiłku.

Jak zapobiegać chorobom wywołanym przez Helicobacter pylori?

Przede wszystkim należy dbać o higienę i odpowiednią dietę. Należy unikać bezpośredniego kontaktu z nadmierną liczbą osób, a także pamiętać o częstym myciu rąk, zwłaszcza korzystając z toalety w miejscach publicznych. Poza tym warto wyłączyć z jadłospisu duże ilości produktów wędzonych, konserwowanych oraz cechujących się dużą ilością soli i saletry. Dobrą praktyką jest zastąpienie takich potraw świeżymi owocami i warzywami. Czynnikami ryzyka są również nałóg alkoholowy oraz częste spożywanie alkoholowych napojów wysokoprocentowych. Osoby zakażone Helicobacter pylori lub chcące działać profilaktycznie powinny także wystrzegać się otyłości i innych chorób związanych z nieprawidłowym żywieniem.

Po drugie, obserwujmy nasze ciało. Wczesna diagnostyka jest niezwykle ważna, dlatego też należy udać się do lekarza niezwłocznie po zauważeniu u siebie pierwszych niepokojących objawów. Bakterię Helicobacter pylori można wykryć na kilka sposobów.

Najpopularniejsze badania z tego zakresu to:
• gastroskopia – badanie endoskopowe, podczas którego można zaobserwować zmiany na błonie śluzowej;
• test ureazowy – badanie pobranego od pacjenta wycinka błony śluzowej żołądka, poprzez sprawdzenie jego odczynu pH;
• badanie histologiczne – badanie wycinka błony śluzowej pod mikroskopem;
• test oddechowy – doustne podanie pacjentowi preparatu, który w obecności bakterii ulega rozkładowi i ujawnia się w wydychanym powietrzu;
• test kałowy – test na obecność w kale pacjenta antygenu białkowego pochodzącego z bakterii Helicobacter pylori;
• badanie serologiczne – test na obecność przeciwciał Helicobacter pylori we krwi pacjenta.

Bakteria Helicobacter pylori jest drobnoustrojem niezwykle odpornym. W niesprzyjających warunkach potrafi przyjmować formę przetrwalnikową, dlatego też pozbycie się jej z organizmu jest zadaniem wyjątkowo trudnym. Można to osiągnąć, stosując m.in. dwa antybiotyki jednocześnie i wspomagając ich działanie lekiem zobojętniającym sok żołądkowy. Stuprocentowe usunięcie bakterii z błony śluzowej, w której jest zagnieżdżona, nazywamy eradykacją.

Centrum Medyczne Synexus prowadzi badania kliniczne nad nowymi lekami i terapiami w zakażeniu bakterią Helicobacter pylori i nie tylko. Na bezpłatne konsultacje zapraszamy osoby z postawioną diagnozą zakażenia bakterią Helicobacter pylori, które są zainteresowane nowymi możliwościami terapeutycznymi.

materiał partnera 

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE