Dni Otwarte na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym

W Szpitalu Powiatowym w Radomsku ruszyła I. edycja Dni Otwartych na Oddziale Ginekologiczno – Położniczym.

W każdy ostatni czwartek miesiąca, w godzinach od 16 do 17 każda przyszła mama, tata oraz pary, które planują założyć rodzinę mogą odwiedzić oddział i dowiedzieć się wszystkiego na temat ciąży, porodu i okresie połogu.



Dni otwarte Oddziału Ginekologiczno – Położniczego będą organizowane tak długo, jak długo będą cieszyły się zainteresowaniem przyszłych rodziców. Podczas wizyty na oddziale położne i pielęgniarki opowiadały o Szkole Rodzenia, pokazywały sale porodowe, sale dla mam i ich dzieci. Liczba miejsc dla chętnych w takim wydarzeniu nie jest ograniczona, jednak przed przyjściem do szpitala personel prosi o potwierdzenie przybycia pod numerem telefonu 44 685 47 83.

- Jestem zachwycona taką wizytą. W innych szpitalach już od dawna można było wziąć udział w dniach otwartych, u nas to nowość i naprawdę mi się podobało – zdradziła jedna z uczestniczek wydarzenia.

Każdy z uczestników Dni Otwartych Oddziału Ginekologiczno-Położniczego otrzymał dyplom, listę z wyprawką dla przyszłej mamy i dziecka, można było również zaopatrzyć się w szereg pism i ulotek dotyczących porodu i okresu po nim.

W szpitalu w Radomsku w 2014 roku odebrano 767 porodów, w tym 190 rodzinnych. W roku 2015 na świecie zameldowało się już 124 obywateli, przy czym 40 z nich pojawiło się przy porodzie rodzinnym.

Co Szpital Powiatowy w Radomsku proponuje przyszłym mamom?

Oddział posiada 57 łóżek szpitalnych rozmieszczonych w salach jedno, dwu i trzyłóżkowych posiadających pełny węzeł sanitarny. W tym roku do dyspozycji pacjentek wprowadzono również 3 sale, w których będą mogły przebywać 24 godziny na dobę z najbliższą osobą. Mąż, partner, mama lub inny bliski za opłatą hotelową (15zł/doba) będzie mógł przebywać w jednej sali ze świeżo upieczoną mamą. Personel prosi jednak, aby przy przyjęciu do szpitala uprzedzić o takiej sytuacji. Planując pobyt na sali z noworodkiem warto zaopatrzyć się np. w obuwie ochronne. Więcej informacji można uzyskać kontaktując się z sekretariatem pod adresem: sekretariat@szpital.biz.pl.

Zachęcano również do udziału w Szkole Rodzenia. Od 25 lutego 2015 roku ruszyła już jej 36 edycja.

- Przeciętnie w Szkole Rodzenia bierze udział 12 par, jednak ilość miejsc nie jest ograniczona. Jesteśmy otwarci na wszystkich chętnych – wyjaśnia oddziałowa Halina Kępa. - Wciąż wprowadzamy takie rozwiązania, aby dogodzić pacjentkom. Planujemy m. in. wirtualny spacer po oddziałach oraz przygotowanie większej liczby sal do porodów rodzinnych, na co potrzebujemy sponsora – dodaje.

Z udogodnień, z którymi świeżo upieczeni rodzice nie mieli wcześniej do czynienia jest wprowadzenie przez szpital badania USG bioderek noworodka – będzie ono wykonywane przed wypisem ze szpitala. W poprzednich latach na rejestrację tego badania, które powinno być wykonane w pierwszych tygodniach życia, czekało się nawet kilka miesięcy.

Na końcu wizyty na dniach otwartych dr. med. Radosław Pigoń – Dyrektor Szpitala Powiatowego w Radomsku zachęcał do rodzenia w naszym szpitalu. Zapewnił o wysoko wykwalifikowanym personelu, najlepszym sprzęcie i opiece, którą położne roztoczą nad pacjentkami.

Dowiedziawszy się o Dniach Otwartych, postanowiliśmy zapytać się młodych mam, jak wspominają poród i pobyt na Oddziałach Ginekologicznym i Położniczym.

- Na Oddział Noworodków nie narzekam, po porodzie miałam opiekę na naprawdę wysokim poziomie. Niedługo po porodzie trafiłam do szpitala ponownie. Na wejściu niemiłe słowa, a później przerzucanie z sali do sali. Jeśli miałabym narzekać, to raczej na pracujące tam jednostki, a nie na szpital ogółem – mówi Monika.

Bardzo pozytywnie swój pobyt w szpitalu wspomina Kasia. - Personel oceniam bardzo dobrze, dobra opieka, położne pomocne, doradzały, miła atmosfera. Czego brakowało? Mi brakowało udzielania informacji o moich prawach, gdybym ich sama nie znała to pewnie by inaczej wyglądał mój pobyt w szpitalu. Nie mam więcej zarzutów do szpitala. Mogę polecać – wyjaśnia.

Większość zapytanych o zdanie mam nie miała zastrzeżeń do sprzętu i wyposażenia szpitala. Pojawiło się natomiast wiele zastrzeżeń dotyczących opieki oraz traktowania pacjentek.

- Uważam, że sprzęt mamy bardzo dobry tylko potrzeba do tego sprzętu też bardzo dobrego personelu, a zwłaszcza położnych i pielęgniarek. Mam wrażenie, że większość z nich przychodzi tylko po to aby napić się kawy z koleżankami i poplotkować. Będąc po cesarskim cięciu żadna z nich nie paliła się do pomocy. Tragedia. Zdecydowanie wymieniłabym kadrę położnych – zdradziła Angelika.

- Nasz szpital mimo nowego budynku i pięknego remontu nic się nie zmienił. Stara kadra, stare nawyki. Nie mam zbyt dobrej opinii na temat personelu – mówi Joanna. - W nocy, gdzie położne powinny czuwać nad noworodkami i młodymi niedoświadczonymi mamami, cały personel śpi – dodaje.

Wiele do powiedzenia ma również Karolina. - Leżałam na oddziale tylko 3 dni a mogłabym napisać wypracowanie na temat niekompetencji personelu. Jest dla mnie porażką to, że kobieta która chce karmić swoje dziecko piersią nie jest do tego motywowania i jedyną pomocą jest przyniesienie jej słoiczków mleka modyfikowanego! Kiedy powiedziałam położnej, że nie chce dziecku dać tej chemii z butelki to wybuchła awantura. A pielęgniarki potrafią w czasie karmienia dziecka wejść do sali i dosłownie zabrać dziecko od piersi na badania słuchu, co pewnie każda matka wie, że można zrobić w każdej innej wolnej chwili, a nie w tak ważnym momencie jak karmienie. Pomoc przy dziecku żadna - podczas obchodu po badaniach potrafili zostawić mi rozebraną córkę na przewijaku i bez słowa wyjść z sali, kiedy ja ledwo się ruszałam - zauważa Karolina.

Zapytaliśmy, co na temat swojej pracy myślą same położne.

- Dyżury pełnimy z narażeniem życia i zdrowia najmłodszych pacjentów. Jest nas stanowczo za mało. Kocham swoją pracę, uwielbiam kontakt z pacjentkami, ale nie można tego pogodzić, kiedy mamy do wypełnienia stos papierków. A pensja? Zdecydowanie za niska. Uważam, że potrzeba więcej personelu i mniej biurokracji – zdradziła jedna z położnych.

W fotorelacji z Dni Otwartych znajdziecie m. in. listę z wyprawką dla noworodka i matki dziecka. Zachęcamy również do podzielenia się wrażeniami z Dni Otwartych, bądź pobytu na Oddziale.

Więcej o:
szpital oddział ginekologiczny oddział położniczy
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE