Dlaczego warto stosować pompy ciepła?

Dlaczego warto stosować pompy ciepła?

Pompy ciepła to urządzenia, które stają się standardem nie tylko dla nowych, ale również dla modernizowanych budynków. Duża popularność pomp ciepła wynika bezpośrednio z ich zalet. Szukając nowoczesnego źródła ciepła do domu, zwracamy uwagę na jego cenę, efektywność, komfort eksploatacji oraz aspekt ekologiczny. Pompy ciepła łączą te walory, stając się produktem, który idealnie trafia w gusta klientów. Poniżej przedstawiamy korzyści, które niesie ze sobą użytkowanie pompy ciepła w domu prywatnym i nie tylko.

Oszczędne ogrzewanie

W dobie dużych wahań cen paliw, doceniamy stabilne źródło ciepła, które zadba o nasz komfort cieplny, nie nadwyrężając portfela. Właśnie tak działają powietrzne pompy ciepła. Kluczem tutaj jest współczynnik COP, czyli stosunek pomiędzy mocą grzewczą pompy ciepła a niezbędną do napędu sprężarki mocą elektryczną.

W nowoczesnych pompach ciepła Shizen parametr ten wynosi ponad 4, a same urządzenia odznaczają się klasą efektywności A+++. Oznacza to, że urządzenie wyprodukuje czterokrotnie więcej energii cieplnej, niż pobierze energii elektrycznej. Efektem tego jest ogrzewanie domu przy minimalnych kosztach związanych jedynie z poborem niewielkiej ilości prądu. Wytworzenie 1 kWh energii cieplnej za pomocą pompy ciepła może być nawet dwukrotnie tańsze niż w przypadku kotłów na paliwo stałe bądź kotłów gazowych. W taki sposób nieco wyższa cena pompy ciepła zwraca się znacznie szybciej, niż w przypadku powyższych technologii.

Ogrzewanie bez emisji

Pompa ciepła powietrze woda to urządzenie posiadające znacznie niższy ślad węglowy niż konwencjonalne źródła energii. Nie bez powodu jest to najpopularniejsze alternatywne źródło ciepła. Dla przykładu pompy ciepła obniżają emisję CO2 o 20% w stosunku do kotłów gazowych.

Nowoczesne pompy ciepła działają w oparciu o czynnik chłodniczy R32, który jest całkowicie ekologiczny i nie wpływa negatywnie na stan środowiska naturalnego. Trzeba również wspomnieć, że coraz popularniejsze są zestawy składające się z pomp ciepła i fotowoltaiki. W taki sposób ogrzewamy dom w zupełności za darmo i całkowicie zeroemisyjnie.

Bezemisyjne ogrzewanie jest również ważne w kontekście coraz bardziej restrykcyjnych norm i przepisów. Być może w niedalekiej przyszłości pompy ciepła będą jedynym możliwym wyborem do ogrzewania domu, dlatego szukając źródła ciepła teraz, warto postawić na takie, którego nie będziemy musieli wymieniać za kilka lat.

Bezobsługowa eksploatacja

Bezobsługowa eksploatacja to coś, na co zwraca uwagę coraz większa liczba klientów. Może to wynikać z faktu, że właściciele domów prywatnych mają dość uzupełniania ekogroszku bądź pelletu w kotłach na paliwo stałe. Pompą ciepła można sterować w 100% zdalnie (z poziomu urządzeń mobilnych). W taki sposób możemy regulować temperaturę powietrza w domu, nie ruszając się z kanapy.

Inne zalety

Powyższe korzyści wynikające z użytkowania pomp ciepła można określić mianem trzech filarów tych urządzeń. Nie można zapomnieć jednak o innych zaletach. Mowa tu przede wszystkim o prostym montażu pomp ciepła. Szczególnie w przypadku pomp ciepła monoblok, proces montażu przebiega szybko i sprawnie.

Ponadto tak nowoczesne urządzenia jak pompy ciepła Shizen charakteryzują się cichą pracą (tylko nieco głośniejszą od pracy komputera). Ze względu na swoją specyfikę, pompy ciepłą doskonale współpracują z coraz popularniejszym ogrzewaniem podłogowym. Obie technologie pracują na niskich temperaturach wody.

Nie można zapomnieć o dofinansowaniach. Pompy ciepła jako odnawialne źródła energii podlegają wielu programom dotacyjnym, zarówno dla odbiorców prywatnych, jak i komercyjnych. Wśród takich programów można wymienić Agroenergię, Czyste Powietrze i być może niedługo Moje Ciepło.

Optymalne rozwiązanie do domu i nie tylko

Jak widać, pompy ciepła to technologia bardzo wszechstronna i uniwersalna. Urządzenia te spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających inwestorów. Potwierdzeniem tego są wyniki naszej ankiety, wg których ponad 95% użytkowników pomp ciepła nie zamieniłoby swoich urządzeń na kotły zasilane paliwami stałymi bądź inną technologię.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE