Dlaczego trzeba badać paszę dla zwierząt?

Dlaczego trzeba badać paszę dla zwierząt?

W czasach obecnych pasza dla zwierząt musi być badaną, a badają ją i producenci tego typu pasz i specjalne urzędy zajmujące się kontrolą tego typu zagadnień. Mowa tu dokładnie o tym, że krowa daje mleko i co jakiś czas rodzi cielaka. Ze względu na te przyczyny musi dostawać odpowiednie składniki pokarmowe i to w zalecanych ilościach.

Częstotliwość badania pasz

Producenci badają pasze na dość zróżnicowane sposoby. Mowa tu dokładnie o tym, że badają każdą partię paszy na obecność substancji szkodzących i ciał obcych.

Ten drugi typ zanieczyszczenia też się trafia i to dość często, bo nawet te wybitnie trwałe mieszalniki do pasz co jakiś czas trzeba skontrolować, czyli opróżnić konkretny mieszalnik i sprawdzić, czy jakiś kawałek nie odpadł. Na dokładkę nad tym taśmociągiem przekazującym dalej tę gotową paszę jest wykrywacz metali, który najczęściej wykrywa nawet te najmniejsze ciała obce.

Zabezpieczenia te wydają się tymi nadzwyczaj dokładnymi, ale i one czasami zawodzą, czyli jeden na kilka milionów worków z paszą może zawierać jakieś ciało obce i może być ono z metalu. Taką drobinę może przełknąć zwierzę takie jak krowa i może jej zaszkodzić, czyli utknąć w jelitach i w tym właśnie tkwi znaczny problem.

Inne badania paszy

Nie od dziś pewne jest to, że badanie paszy wykonywane przez urzędy czasami są niezbędnymi. Stają się one niezbędnymi, jeśli jakaś fabryka produkująca paszę zaliczy zbyt wiele wpadek w ciągu miesiąca lub trzech miesięcy.

Wtedy właśnie taka fabryka trafia pod lupę producenta, który ma kilkanaście fabryk, czyli zaostrza się w niej normy odnośnie do kontroli lub – co gorsza – trafia ona pod kontrolę ze strony państwowych urzędów, czyli to urzędnicy wysyłają większą ilość już wyprodukowanych worków z paszą do laboratorium, czyli biorą nawet te worki z paszą z magazynu i to nie dwa lub trzy, tylko ponad dziesięć procent zmagazynowanej produkcji.

Tego typu badania paszy są rzecz jasna kosztownymi, ale trzeba brać też pod uwagę problemy hodowców zwierząt. Jeśli padnie im zbyt wiele zwierząt lub jeśli zbyt wiele zwierząt im zachoruje, to poniosą straty i dlatego też nie zapłacą zbyt wysokich podatków.

Jakość paszy

Nie od dziś pewne jest to, że jakość paszy to także bardzo ważna składowa. Mowa tu dokładnie o tym, że nad jakością pasz musi pracować sam producent, bo jeśli pasza podrożeje, a jej jakość nie podskoczy do góry, to stały klient może nagle zacząć kupować paszę innego producenta, bo na tej innej wyjdzie o wiele korzystniej.

Bardzo ważnym jest też i to, że jeśli producent pracuje i nad jakością i nad atrakcyjną ceną, to z czasem może on pozyskać tych nowych stałych klientów na swoje wyroby, a w tym tkwi rzecz jasna zysk, czyli badania są powiązane też z rywalizację. Ze względu na tę konkretną przyczynę firmy rywalizują ze sobą, po to, by przejąć rynek w znacznym stopniu. Tak dzieje się już od wielu lat i tak będzie jeszcze przez wiele lat, bo na razie hodowla zwierząt przynosi zyski i to niekiedy znaczne.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE