Projekt „Dlaczego ten dom tak wygląda? Architektura pod lupą dla najmłodszych” to nowa propozycja Łódzkiego Domu Kultury z zakresu edukacji architektonicznej skierowana do nauczycieli, edukatorów i animatorów kultury, którzy na co dzień realizują zadania związane z przedmiotami artystycznymi. Zadanie zostało dofinansowane ze środków MKiDN pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
W ramach projektu opracowane zostały scenariusze warsztatów z zakresu z edukacji architektonicznej oraz przewodniki do tych scenariuszy (do bezpłatnego pobrania poniżej), oparte na architekturze miast województwa łódzkiego, w tym Radomska, skierowane do dzieci w wieku 7-13 lat.
Każda z publikacji składa się z następujących części:
- przewodnik po lokalnej architekturze
- scenariusz warsztatów z zakresu z edukacji architektonicznej dla klas szkół podstawowych I-III
- scenariusz warsztatów z zakresu z edukacji architektonicznej dla klas szkół podstawowych IV-VI
Autorką przewodników jest Maria Nowakowska - właścicielka marki „Łódzki detal”, popularyzatorka dziedzictwa i animatorka kultury, dyrektorka międzynarodowego Festiwalu Detalu Architektonicznego #detalfest. Maria Nowakowska poprowadziła również szkolenie on-line (dostępne do obejrzenia TUTAJ) w ramach którego opowiedziała o roli, specyfice oraz pochodzeniu zdobień architektonicznych, a także zaprezentowała przykłady tego rodzaju dziedzictwa, które można podziwiać w wielu mniejszych i większych miejscowościach województwa łódzkiego. W drugiej części spotkania dr Karolina Kołodziej (Instytut Filologii Polskiej UŁ) przedstawiła natomiast, w jaki sposób potencjał detalu architektonicznego można wykorzystać w edukacji szkolnej, regionalnej i zainspirowała uczestników do kreatywnej pracy z najmłodszym odbiorcą.
Autorką scenariuszy jest Anna Mrozińska-Szmajda - polonistka, animatorka kultury i edukatorka.
Filmy powstałe w ramach projektu stanowią podsumowanie informacji zebranych w przewodnikach oraz scenariuszach zajęć, a także wzbogacają je o nowe treści. ŁDK zaprasza do ich obejrzenia odcinka dotyczącego Radomska na kanale YouTube Łódzkiego Domu Kultury - LINK.
Pozostałe miasta województwa do obejrzenia TUTAJ.
Ideą projektu jest, aby pokazać - oprócz zabytków o rozpoznanej wartości architektonicznej - również mniej popularne oblicza lokalnego dziedzictwa. ŁDK chce zwrócić uwagę m.in. na małą architekturę i rzeźbę plenerową, opowiedzieć o realizacjach powojennych, o starych szyldach i liternictwie - w nawiązaniu od lokalnych uwarunkowań i specyfiki.
Powstałe w ramach projektu scenariusze warsztatów oraz przewodniki dotyczą następujących miast województwa łódzkiego:
- Radomsko
- Opoczno
- Tomaszów Mazowiecki
- Piotrków Trybunalski
- Zgierz
- Zduńska Wola
- Skierniewice
- Pabianice
Powstałe w ramach projektu materiały wzbogacą ogólnodostępną bazę materiałów dydaktycznych z zakresu kultury i sztuki do wykorzystania przez nauczycieli, edukatorów i animatorów kultury prowadzących zajęcia szkolne z przedmiotów artystycznych.
Partnerzy projektu:
- Muzeum Regionalne w Radomsku
- Miejski Dom Kultury w Opocznie
- Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim
- Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Piotrkowie Trybunalskim
- Centrum Kultury Dziecka w Zgierzu
- Miejski Dom Kultury w Zduńskiej Woli
- Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach
- Muzeum Miasta Pabianic
Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.