Dieta sportowca – o czym musisz pamiętać?

Dieta sportowca – o czym musisz pamiętać?

Prawidłowe odżywianie jest niezbędne dla zdrowia – zarówno wśród uprawiających sport wyczynowo, jak i amatorów. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak powinna wyglądać zbilansowana dieta. Zadania nie ułatwiają też rozmaite trendy i sprzeczne zalecenia lansowane przez samozwańczych trenerów. Co musi jeść sportowiec?

Nieodpowiednia dieta może doprowadzić do niedoborów żywieniowych, a w skrajnych przypadkach nawet do problemów zdrowotnych. Bez odpowiedniej ilości składników odżywczych, witamin i minerałów trudniej będzie też uzyskiwać satysfakcjonujące wyniki sportowe. Dlatego wiele osób stawia na suplementy diety i preparaty takie jak białko czy kreatyna. Jakie są zalecenia żywieniowe dla osób aktywnych fizycznie?

Indywidualny sposób żywienia

Czasy codziennego kurczaka z ryżem na szczęście dawno minęły. Dziś sportowiec może jeść posiłki, które dopasowane są do jego indywidualnego zapotrzebowania i preferencji smakowych. Zdrowa, pełnowartościowa dieta może być smaczna i urozmaicona. Warto również pamiętać, że osoby uprawiające sport, również mogą mieć rozmaite problemy zdrowotne i dolegliwości, które należy uwzględnić w jadłospisie. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie stworzenie indywidualnego planu żywieniowego. Powinien on uwzględniać potrzeby zawodnika, jego stan zdrowia oraz cele treningowe. Aby nie popełniać różnych błędów, warto w tym celu udać się do dietetyka specjalizującego się w żywieniu osób aktywnych fizycznie. 

Modne diety

W ostatnim czasie można spotkać wiele porad dotyczących najmodniejszych trendów dietetycznych. Część z nich na pewno jest warta rozważenia, jednak niektóre są nie tylko nieskuteczne, ale wręcz szkodliwe. Dietetyka jest dziedziną, która bardzo intensywnie się rozwija, co chwile pojawiają się też nowe odkrycia, które nieco zmieniają podejście specjalistów. Jednak nie oznacza to, że pojedyncze badanie może przekreślać całą zgromadzoną do tej pory wiedzę. Szczególnie jeśli dowiadujesz się o nim z Instagrama, a przeprowadzali je „amerykańscy naukowcy”. Warto śledzić nowinki, jednak swoje żywienie lepiej oprzeć na wiarygodnych, potwierdzonych licznymi dowodami podstawach.

Wykluczenie niektórych składników pokarmowych

Chyba  żaden składnik nie ma tak złej prasy, jak gluten. Jednak specjaliści są w tej kwestii zgodni – poza kilkoma, dość rzadkimi chorobami, dieta bezglutenowa nie przynosi żadnych dodatkowych korzyści zdrowotnych lub treningowych. To bardzo restrykcyjny sposób żywienia. Dlatego, jeśli nie występują u Ciebie przeciwwskazania zdrowotne, nie ma powodu, aby rezygnować z produktów zbożowych, które są cennym źródłem błonnika, witamin i minerałów. Podobne kontrowersje dotyczą laktozy. Jednak nietolerancja tego składnika jest zdecydowanie bardziej powszechna. Nabiał jest cennym źródłem pełnowartościowego białka, jednak niekiedy trzeba ograniczyć jego ilość lub zupełnie z niego zrezygnować. Jednak takie kwestie powinny być ustalane indywidualnie, w oparciu o wyniki badań i diagnozę lekarza. 

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE