Decyzja zapadła. W Radomsku będą wyższe stawki podatku od nieruchomości

Decyzja zapadła. W Radomsku będą wyższe stawki podatku od nieruchomości Fot. Wojciech Bojdo, Klaudia Gajda

Od 2023 roku mieszkańcy Radomska będą płacić wyższe stawki podatku od nieruchomości. Taką decyzję podjęli radni podczas piątkowej (28 października) sesji Rady Miejskiej.

Projekt uchwały w sprawie wzrostu podatku od nieruchomości złożył prezydent Radomska. Jarosław Ferenc podkreśla, że podwyżki są konieczne. W podobnym tonie wypowiada się również skarbnik miasta.

- Cena energii bardzo w nas uderza. Wiem, że każdy wzrost podatków jest dokuczliwy, ale miejmy świadomość, że są to pieniądze, które są wydawane na bieżącą działalność i rozwój miasta – mówi Mariola Wypych, skarbnik miasta.

- Mamy rekordowy wzrost inflacji. Te stawki, które proponujemy, to nawet nie jest wyrównanie inflacji. Podatki w Radomsku, w porównaniu do innych miast, są naprawdę bardzo niskie. Pamiętajmy, że wzrasta płaca minimalna i to się również przełoży na koszty funkcjonowania samorządu. Nigdy nie stosowaliśmy maksymalnych stawek podatków i nie zamierzamy tego robić – dodaje Jarosław Ferenc, prezydent Radomska.

Wzrost stawek podatku od nieruchomości spowoduje, że budżet miasta zwiększy się o blisko 5 mln złotych.

Argumenty władz miasta nie przekonują opozycyjnych radnych.

- To nie jest dobry czas na podnoszenie podatków. To uderza przede wszystkim w przedsiębiorców, którzy dają zatrudnienie mieszkańcom Radomska. Samorząd powinien współpracować z przedsiębiorcami a nie zwiększać koszty ich działalności – podkreśla radna Dorota Sujka (KO).

- Przez cały 2022 r. pan, panie prezydencie nie oszczędzał. Organizował pan różnego rodzaju eventy, podniósł pan sobie pensję. A teraz funduje pan mieszkańcom wzrost podatku od nieruchomości. Pana prezydentura jest na bardzo niskim poziomie. Chce pan realizować zadania za wszelką cenę, kosztem radomszczan. Nie ma pan pomysłu, jak przeprowadzić radomszczan suchą stopą przez kryzys. To jest bardzo słabe – dodaje radny Rafał Dębski (KO).

W sprawie wzrostu podatku od nieruchomości wypowiadali się nie tylko radni, ale również uczestniczący w obradach przedsiębiorcy oraz przedstawicielka stowarzyszenia „Zjednoczeni dla wolności”.

- Jeśli będą w dalszym ciągu takie podwyżki, przedsiębiorcy zamkną swoje firmy, przez co wielu radomszczan straci pracę. Apeluję do radnych, by przemyśleli swoją decyzję w sprawie podwyżek podatku – mówiła Anna Dziadkiewicz, szefowa stowarzyszenia „Zjednoczeni dla Wolności”.

- Podwyżka podatku piąty raz z rzędu nie wynika z konieczności podwyżki, tylko z założenia, że prezydent chce podnosić mieszkańcom podatki. Jeśli będzie tak dalej, to niedługo dogonimy z podatkami takie miasta jak Warszawa. Ale my żyjemy w Radomsku. Inwestycje, które są realizowane w mieście wymagają licznych, kosztownych poprawek. Zielone ściany w Radomsku wyglądają pięknie. Ale czy jest nas na nie stać, skoro w finansach miasta jest tak źle? Zwracacie się do nas o akceptację podwyżek. Proszę się nie dziwić, że takiej akceptacji nie ma – stwierdził Andrzej Kędra, przedsiębiorca, przedstawiciel Regionalnej Izby Przemysłowo – Handlowej w Radomsku.

- Co do zasady, przedsiębiorcy unikają polityki. Ale wy wciągacie nas w politykę, podnosząc nam podatki. Jeśli dojdzie do podwyżki podatku od nieruchomości, w przyszłym roku w Radomsku ubędzie przedsiębiorców, a przybędzie osób bezrobotnych – dodał Stanisław Tarkowski, przedsiębiorca.

Za wzrostem podatku od nieruchomości zagłosowało 12 radnych, przeciw było 9.

Na potrzeby oceny skutków zmian stawek dla mieszkańców i przedsiębiorców przeprowadzona została symulacja:

1) mieszkanie o powierzchni 48 m² wraz z udziałem w gruncie 42 m²:

- za rok 2022 podatek wyniósł 43,00 zł, w roku 2023 wyniesie 48,00 zł - wzrost o 5 zł na rok;

2) budynek mieszkalny o powierzchni 95 m² wraz z budynkiem gospodarczym o powierzchni 38 m² i gruntem o powierzchni 800 m²:

- za rok 2022 podatek wyniósł 509,00 zł, w roku 2023 wyniesie 568,00 zł - wzrost o 59 zł (4,92 zł/m-mc);

3) budynek przeznaczony na prowadzenie działalności gospodarczej o powierzchni 35 m² na działce 44 m²:

- za rok 2022 podatek wyniósł 864,00 zł, w roku 2023 wyniesie 968,00 zł - wzrost o 104 zł (8,67 zł/m-c);

4) budynek przeznaczony na prowadzenie działalności gospodarczej o powierzchni 162 m² na działce 3900 m²:

- za rok 2022 podatek wyniósł 7029,00 zł, w roku 2023 wyniesie 7881,00 zł - wzrost o 852 zł (71 zł/m-c);

5) budynek przeznaczony na prowadzenie działalności gospodarczej o pow. 3950 m² na działce 11128 m²:

- za rok 2022 podatek wyniósł 108467,00 zł, w roku 2023 wyniesie 121509,00 zł wzrost o 13042 zł (1086,83 zł/m-c).

Więcej o:
radomsko urząd miasta radomsko sesja rady miejskiej podwyżka podatków podatek od nieruchomości
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE