Debata w MDK ph. „Dekalog Pużaka”.

Debata w MDK ph. „Dekalog Pużaka”.

Debatę zorganizowali w Miejskim Domu Kultury 29 marca, Mateusz Patalan i Igor Kęsy, jako jedno z działań w ramach rekrutacji do XXV Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Debata przybrała formę spotkania w stylu „akwarium”. Osoby siedzą w kręgu i prowadzą główną dyskusję na wybrany temat. Pozostałe osoby tworzą kolejny krąg wokół dyskutujących, analizują przebieg debaty, argumentację, zachowanie, ogólny przebieg dyskusji. Moderator stara się za bardzo nie ingerować w jej przebieg. Dyskusja metodą „akwarium” służyć ma przede wszystkim wzajemnemu uczeniu się, doskonaleniu umiejętności dyskutowania.

Podczas debaty pojawiały się liczne wypowiedzi Kazimierza Pużaka zawarte w jego wspomnieniach, fragmenty artykułów z czasopism, gazet z lat okresu międzywojennego i powojennego w tym, m.in.: „Robotnika”, „Gońca Częstochowskiego”.

Ostatecznie podczas debaty stworzyć coś, na wzór dekalogu, obrazujących dziesięć ważnych zasad z życia Kazimierza Pużaka:
1. Jeśli chcesz mieć ludzi za sobą, wsłuchuj się w ich głos
2. Jeśli chcesz mieć ludzi za sobą, działaj na ich rzecz
3. Jeśli chcesz mieć ludzi za sobą, stój z nimi w jednym szeregu
4. Każdego trzeba traktować jak człowieka
5. Człowieka nie tworzą jego poglądy, a jego czyny
6. Zawsze należy dochowywać wierności swoim ideałom
7. Polityka to służba
8. Lepiej umrzeć niż zdradzić ojczyznę
9. Należy opiekować się słabszymi i wykluczonymi
10. 3 x TAK: Wolny, Równy, Niepodległy

Na zakończenie debaty, uczestnicy, pracując w kilkuosobowych grupach mogli skorzystać z telefonów (aplikacji learningapps) i za pomocą kodów QR rozwiązać quiz na temat Kazimierza Pużaka.

W debacie udział wzięli uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobryszycach, wraz z opiekunem Mariuszem Gaworskim, PSP nr 7 w Radomsku, SKE Młodzież dla Europy. W debacie uczestniczyła także Klaudia Andrzejczyk, posłanka XXIV Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Kazimierz Pużak, pseudonim Bazyli (ur. 26 sierpnia 1883 w Tarnopolu, zm. 30 kwietnia 1950 w Rawiczu). Polski działacz socjalistyczny pochodzenia ukraińskiego, poseł na Sejm Ustawodawczy oraz I, II i III kadencji w II RP. W okresie II wojny światowej organizator i sekretarz generalny PPS-WRN, komendant główny Gwardii Ludowej WRN, członek Głównej Rady Politycznej, przewodniczący podziemnego parlamentu Rady Jedności Narodowej. Aresztowany w 1945 przez NKWD i sądzony w procesie szesnastu. Aresztowany ponownie przez UB w 1947 i skazany w procesie pokazowym działaczy PPS - WRN w listopadzie 1948 na 10 lat więzienia. Zmarł w więzieniu w Rawiczu.

Więcej o:
debata mdk ske
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE