Debata o tym, co nam zostało z tamtych lat

W ramach projektu "Mini-granty Schumana" Szkolny Klub Europejski Młodzież dla Europy zorganizował we wtorek debatę pod hasłem "Co nam zostało z tamtych lat..."

W ramach projektu "Mini-granty Schumana" Szkolny Klub Europejski Młodzież dla Europy zorganizował we wtorek debatę pod hasłem "Co nam zostało z tamtych lat...".
Fot. SKE


W dyskusji udział wzięli uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 3 w Radomsku (w tym członkowie SKE Młodzież dla Europy), młodzież z  II Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku, przedstawiciele Klubu Młodego Samorządowa z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Radomsku, gimnazjaliści z Publicznego Gimnazjum nr 6 w Radomsku oraz Publicznego Gimnazjum nr 7 w Radomsku, jak również Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział Radomsku (pani Agnieszka Podolska), nauczyciele i mieszkańcy naszego miasta.

Warto dodać, że w debacie wzięła także udział wolontariuszka Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana Vasylyna Bas, która przedstawiła prezentację na temat 25-lecia upadku Muru Berlińskiego. Oprócz wspomnianej wolontariuszki w debacie uczestniczył także uczeń PG nr 7  - Timon Murrath, który w tym roku przyjechał do Radomska, tutaj zamieszkał z rodzicami, opowiedział o obecnej sytuacji we wschodniej części Ukrainy z perspektywy nastolatka.

W trakcie spotkania poruszone zostały wątki zmian, jakie zaszły w Europie na przełomie lat 80. i 90. XX wieku. Rozmawiano o tym, co się udało zrealizować, co okazało się fiaskiem, nad czym jeszcze długo Europa musi pracować, aby osiągnąć pełną stabilność, czy wyzwania, przed jakimi stanęła wówczas, są obecnie nadal aktualne, jak zmiany oceniają obecni 15-, 20-, 25- i 50-latkowie.

Nie zabrakło także odwołań do współczesnej sytuacji politycznej na Ukrainie, zaangażowaniu Polski oraz Unii Europejskiej i kierunków zmian na arenie międzynarodowej. Na koniec spotkania można było poczęstować się tortem, przygotowanym specjalnie na tę okazję.

Debata była jednym z etapów realizacji projektu "Mini-granty Schumana" - "Radomszczański Checkpoint Charlie" dofinansowanego ze środków Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana.

Więcej o:
debata młodzież dla europy mur berliński ukraina unia europejska zespół szkolno-gimnazjalny nr 7 w radomsku tomasz mazur
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE