Dawka przypominająca dla osób powyżej 12 roku życia już od 28 stycznia

Dawka przypominająca dla osób powyżej 12 roku życia już od 28 stycznia

Od 28 stycznia 2022 r. rozpocznie się proces wystawiana skierowań na dawkę przypominającą dla osób zaszczepionych dwoma dawkami, które ukończyły 12 rok życia.

W szczepieniu przypominającym wykonywanym stosowany jest preparat Comirnaty (Pfizer-BioNTech) z zachowaniem odstępu co najmniej 5 miesięcy po ukończeniu pełnego (dwudawkowego) schematu szczepienia przeciw COVID-19.

Od dnia 25 stycznia 2022 r. rozpoczął się również proces wystawiana skierowań na dawkę przypominającą dla osób zaszczepionych dwoma dawkami, które ukończyły 16 rok życia.

Jak się zaszczepić?

Przepustką do szczepienia jest e-skierowanie. Obecnie zaszczepić się mogą już dzieci od 5 roku życia. Tuż przed szczepieniem warto przestrzegać kilku podstawowych zasad. Zapoznaj się ze szczegółami.

- Chcemy, aby preparat przeciwko Covid-19 otrzymało jak najwięcej osób, w jak najkrótszym czasie. Leży to w interesie nas wszystkich – szczepionka daje realne szanse na wyjście z pandemii – mówi Magdalena Góralczyk z łódzkiego oddziału NFZ.

E-skierowanie

To dokument, który uprawnia Cię do przyjęcia szczepionki. W większości przypadków jest ono generowane automatycznie dla osób, które mogą zapisywać się na szczepienie. Tylko w niektórych przypadkach pacjenci zgłaszają się do lekarza po ten dokument. Dzieje się tak w sytuacji, gdy dana osoba nie ma numeru PESEL, lub w przypadku konkretnych pacjentów z wskazanymi chorobami – są oni o tym poinformowani. E-skierowanie ważne jest 90 dni.

Rejestracja na szczepienie

Każda osoba, która ma e-skierowanie może zapisać się na szczepienie. Jest kilka sposobów, aby to zrobić:

  • zadzwoń na infolinię 989,
  • zarejestruj się online przez e-Rejestrację,
  • wyślij SMS o treści SzczepimySie na numer 880 333 333,
  • zapisz się bezpośrednio w punkcie szczepień (najlepiej telefonicznie),

Dawka przypominająca

Jeśli pacjent ma więcej niż 12 lat i od szczepienia minęło 5 miesięcy, to już teraz można przyjąć przypominającą dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Szczepienia to najskuteczniejsza broń w walce z ciężkim przebiegiem choroby oraz śmiercią.

Więcej o:
szczepionka szczepienie koronawirus covid-19 dawka przypominająca dawka przypominająca dla osób powyżej 12 lat
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE