Darmowy listopad w rezydencjach królewskich

Darmowy listopad w rezydencjach królewskich Fot. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Do końca tego miesiąca całkowicie za darmo można zwiedzać królewskie rezydencje. W tym roku w akcji po raz pierwszy bierze udział aż osiem obiektów.

Już po raz dziesiąty Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprasza dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów do zwiedzania rezydencji królewskich w ramach akcji „Darmowy listopad”. Rezydencje królewskie przygotowały darmowe bilety na wystawy stałe i czasowe oraz specjalne wydarzenia - spotkania, wykłady, konferencje, warsztaty i oprowadzania.

Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum

Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej zaprasza na bezpłatne zwiedzanie Trasy Królewskiej wraz ze znajdującymi się na niej wystawami czasowymi oraz ekspozycji stałej w pałacu Pod Blachą.

W ramach Trasy Królewskiej będzie można zobaczyć odrestaurowane wnętrza apartamentów króla Stanisława Augusta, w tym sale reprezentacyjne, składające się na Apartament Wielki, oraz Apartamenty Królewskie, czyli pomieszczenia mieszkalne ostatniego króla Polski. Trasa zwiedzania obejmuje również Salę Senatorską w której uchwalona została Konstytucja 3 maja oraz Pokoje Królewiczowskie z ikonicznymi dziełami Jana Matejki – najsłynniejszymi obrazami wielkoformatowymi: „Konstytucja 3 maja 1791 roku”, „Rejtan – upadek Polski”, „Kazanie Skargi” i „Stefan Batory pod Pskowem” - oraz dwunastoma szkicami z serii „Dzieje cywilizacji w Polsce”.

W trasę zwiedzania włączone zostały wystawy czasowe:

„Chopin. Salon romantyczny”,
„Albumy prof. Stanisława Lorentza. Dokumentacja historii odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie”,
„Traktat ryski – odzyskane dziedzictwo. 100-lecie traktatu ryskiego na Zamku”,
„Skarby Stanisława Augusta. Złote monety kolekcjonerskie Narodowego Banku Polskiego”.
Jak co roku w ramach akcji „Darmowy listopad w rezydencjach królewskich” Zamek Królewski w Warszawie przygotował specjalną ofertę edukacyjną dla dzieci, młodzieży, szkół oraz dorosłych. Składają się na nią:

bezpłatne lekcje muzealne „Twoja najpiękniejsza lekcja historii”,
niedzielne spotkania dla dzieci na wystawie „Caravaggio i inni mistrzowie…”,
bezpłatne wykłady stacjonarne „Jubileusz – śladami odbudowy”,
bezpłatne prelekcje „Roberto Longhi – uczony i kolekcjoner” i „Caravaggia „Wieczerza z Emaus” z 1606 r: pomiędzy realizmem a sacrum”,
konferencja naukowa pt. „Zamek Królewski w Warszawie w okresie międzywojennym – przestrzeń państwowa, dyplomatyczna i rezydencjonalna”.
W formie online dostępne będą bezpłatne wykłady dla uczniów klas maturalnych „Zamek dla maturzystów” oraz film edukacyjny „Historia prosto z Zamku – Jaki znak Twój…?”.

Zamek Królewski w Warszawie jest otwarty dla zwiedzających od wtorku do niedzieli w g. 10-17 (ostatnie wejście o g. 16). Wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek do odebrania w kasie Zamku. Pałac Pod Blachą jest otwarty w środy, soboty i niedziele w g. 10-17 (ostatnie wejście o g. 16).

Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki zaprasza do bezpłatnego zwiedzania ekspozycji stałych z oprowadzaniem przewodnika:

„Zbrojownia”, gdzie na szczególną uwagę zasługuje znakomita pod względem konstrukcyjnym i estetycznym zbroja turniejowa z Dworu Artusa w Gdańsku – dzieło norymberskiego płatnerza Konrada Polera z około 1490 roku;
„Sztuka Wschodu. Namioty Tureckie”, której najistotniejszą część stanowią trofea i pamiątki związane z odsieczą wiedeńską – walnym zwycięstwem wojsk koalicji europejskiej pod wodzą Jana III Sobieskiego nad armią turecką dowodzoną przez Kara Mustafę w 1683 r.;
„Reprezentacyjne Komnaty Królewskie”, gdzie najcenniejszym elementem ekspozycji renesansowych komnat, jedynym zachowanym z ich pierwotnego wystroju, są utkane na zamówienie Zygmunta Augusta arrasy o tematyce biblijnej, bądź z ornamentem groteskowym oraz z herbami Polski i Litwy (zwiedzanie wyłącznie 30 listopada);
„Wawel Odzyskany” i „Wawel Zaginiony” – wystawy poświęcone historii wzgórza wawelskiego.
Bezpłatnie dostępna będzie również ekspozycja czasowa z oprowadzaniem przewodnika pn. „Wazy, serwisy, misy... Osiemnastowieczne srebra, porcelana i szkła ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu”.

Zamek przygotował też bezpłatne lekcje muzealne stacjonarne i online, m.in. „Wszystkie arrasy króla Zygmunta Augusta”, „Życie codzienne na zamku”, „Wawel – rezydencja władców Polski”, „Rycerz i kultura rycerska”, „Sztuka międzywojenna na Wawelu”.

Muzeum Łazienki Królewskie bezpłatnie udostępnia dla zwiedzających:

Pałac na Wyspie - jeden z najcenniejszych polskich zabytków w stylu klasycystycznym, z Królewską Galerią Obrazów;
Starą Oranżerię, w której znajdują się Królewska Galeria Rzeźby z gipsowymi kopiami najsłynniejszych rzeźb starożytnego świata, Galeria Rzeźby Polskiej z pracami niemal wszystkich najwybitniejszych polskich artystów, tworzących od początku XIX w. do połowy XX w., a także Teatr Królewski, jeden z nielicznych w Europie oryginalnych XVIII-wiecznych teatrów dworskich;
Pałac Myślewicki, w którym zachowały się oryginalne polichromie Jana Bogumiła Plerscha, m.in. widoki Rzymu i Wenecji;
Koszary Kantonistów, w których eksponowane są wystawy stałe "Las" i "Oko w oko" oraz wystawa czasowa "Co wiemy o grzybach?".
Stajnie Kubickiego, w których mieszczą się dwie wystawy stałe: „Powozownia im. Zbigniewa Prus-Niewiadomskiego” i „Królewska Manufaktura Tkacka”.
Przez cały listopad dostępna jest wystawa „Chocim 1621” prezentująca cenne, niezwykle zdobione uzbrojenie używane niegdyś w armiach Orientu oraz w Polsce i na Litwie. Ekspozycja mieści się w nowo wyremontowanych Stajniach Kubickiego. Wystawa powstała z okazji 400-lecie wojny chocimskiej, czyli jednego z największych sukcesów militarnych szlacheckiej Polski. We wrześniu 1621 roku połączone siły polsko-litewsko-kozackie powstrzymały ponad 100-tysięczną armię turecką, prowadzoną przez samego sułtana Osmana II, przed agresją na Rzeczpospolitą. Wystawa „Chocim 1621” otwarta jest od wtorku do czwartku w g. 10-16 oraz od piątku do niedzieli w g. 10-18.

Od 5 listopada otwarta będzie wystawa „Splendor Władzy. Wettynowie na tronie Rzeczypospolitej”. Wystawa to próba przedstawienia publiczności wspólnej historii polsko-saskiej, której spuścizna widoczna jest do dziś zarówno w Dreźnie, jak i w Warszawie. Ekspozycja przybliża Augusta II i Augusta III jako świadomych kolekcjonerów i koneserów sztuki, którzy w trakcie 66 lat unii polsko-saskiej zgromadzili jeden z najważniejszych i najwspanialszych w XVIII-wiecznej Europie zbiorów sztuki. Na wystawie zaprezentowanych zostanie 200 dzieł ze zbiorów drezdeńskich i polskich.

Przez cały listopad w Łazienkach Królewskich dostępne są dwie rzeźby Ursuli von Rydingsvard, jednej z najbardziej rozpoznawalnych amerykańskich artystek. Dzieła eksponowane są w Starej Oranżerii oraz na polanie przy Wodozbiorze. Rzeźba „Elegantka II” została wykonana z żywicy poliuretanowej a „Dla Natashy” powstała z drzewa cedrowego.

Przez cały listopad zapraszamy również do oglądania wystawy czasowej „Pejzaże Szwajcarii. Tadeusz Wojnarski 1922-1999” przedstawiającej twórczość emigracyjną żołnierza i artysty malarza. Ekspozycja obejmuje 50 obrazów o tematyce przyrodniczej, podzielonych na takie zagadnienia, jak: las, woda, góry oraz wpływ człowieka na przyrodę.

Z okazji rocznicy wybuchu powstania listopadowego 27 listopada o g. 12 Muzeum Łazienki Królewskie organizuje spacer szlakiem słynnego dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Noc listopadowa”.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie przygotowało specjalne spacery i warsztaty:

„Zobacz pałac” - weekendowe oprowadzanie dla młodzieży i dorosłych skupiające się na historii oraz wystroju pałacowych wnętrz. Edukatorzy opowiedzą o etapach budowy rezydencji, architektach, malarzach, rzeźbiarzach oraz jego słynnym właścicielu – królu Janie III. Zwiedzający będą rozszyfrowywać symbolikę ukrytą w obrazach i rzeźbach, a także poznają funkcje pomieszczeń i przedmiotów, które spotkają na trasie zwiedzania (soboty i niedziele, g. 11 i g. 13).
„Jeden dzień z życia Jego Królewskiej Mości” - warsztaty skierowane do dzieci w wieku od 6 lat i ich opiekunów o życie dworu polskiego,
„Zwykłe - niezwykłe komnaty” – trzy spacery tematyczne, które zabiorą dorosłych w podróż w świat porcelany, roślin i zwierząt: „Kobaltem malowane”, „Królowa Róża i jej dwór”, „Na łowy”. Punktem wyjścia będą nieoczywiste pomieszczenia wilanowskiego pałacu, których wyposażenie i zdobienia staną się inspiracją do działań twórczych (12, 19, 26 listopada g.13).
Liczba miejsc na spacerach i warsztatach jest ograniczona - bezpłatne wejściówki można pobierać w kasie Muzeum w dniu spotkania lub w tygodniu poprzedzającym wydarzenie.

Dla grup szkolnych Muzeum przygotowało bezpłatne zajęcia edukacyjne - więcej informacji na stronie internetowej muzeum. Na zajęcia dla grup wymagana jest uprzednia rezerwacja. Jedna grupa zorganizowana może liczyć nie więcej niż 15 osób.

Muzeum Zamkowe w Malborku zaprasza na bezpłatne:

zwiedzanie zamku w Malborku oraz wystawy czasowej „Regnum defendo ense et alis tego stricto. Malbork w Prusach Królewskich” poświęconej dziejom zamku i Malborka w okresie panowania królów polskich od XV do XVIII w. (na podstawie bezpłatnych biletów, obowiązuje opłata za przewodnika lub audioprzewodnik)
oprowadzania kuratorskie towarzyszące wystawie czasowej „Regnum defendo ense…” w I, III i IV sobotę listopada o g. 12
lekcje muzealne towarzyszące wystawom: „Malbork, jako rezydencja królewska", „Malbork jako twierdza i arsenał królewski”, „Pisma, kroniki, pamiętniki – piśmiennictwo i drukarstwo”, „Malborskie mennice w okresie nowożytnym”, „Jezuici w Malborku”
zajęcia edukacyjne dla rodzin 20 listopada o g. 12 pod hasłem „Jezuici w Malborku”
Ponadto na stronie internetowej Muzeum opublikowany będzie film online „Rozmowy historyczne” dotyczący roli Malborka jako rezydencji królewskiej oraz wojskowości nowożytnej. Film wyemitowany zostanie w listopadzie w 3 odcinkach.


Muzeum Okręgowe w Sandomierzu zaprasza do zwiedzania za darmo wystaw stałych:

„Sandomierskie dziedzictwo” - wystawa prezentująca zabytki związane z historią miasta,
„Dawna wieś sandomierska” - wystawa etnograficzna prezentuje wybrane aspekty kultury ludowej,
„Ciemne ścieżki” - wystawa poświęcona Jarosławowi Iwaszkiewiczowi,
„Ziemia Sandomierska w pradziejach i wczesnym średniowieczu”,
„Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych” - jedyne miejsce w Polsce i na świecie, w którym gromadzi się krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych,
„Dawna kuchnia królewska - zbiory artystyczne. Rzemiosło - malarstwo (XVII - XX w.)”,
„Lapidarium” - fragmenty detali rzeźbiarsko-architektonicznych z XVI w.,
„Dzieje zamku sandomierskiego” - od wczesnego średniowiecza, aż do czasów współczesnych.
Dla zwiedzających dostępne są również bezpłatnie wystawy czasowe: „Droga do wolności – Sandomierz 80-89”, „Początki muzealnictwa i archeologii w Ziemi Sandomierskiej” oraz „100 lat Muzeum Okręgowego w Sandomierzu 1921-2021”.

Muzeum organizuje też bezpłatne oprowadzania kuratorskie oraz seanse filmu dokumentalnego do wystawy jubileuszowej Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.


Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka oferuje bezpłatny wstęp na wystawy stałe:

„Solniczki – małe arcydzieła sztuki”. Solniczki pochodzą z różnych kontynentów i krajów, prezentując style od gotyku przez barok, klasycyzm, secesję po art deco. Obiekty pochodzą z najlepszych warsztatów złotniczych i wytwórni porcelany, obejmują przykłady sztuki złotniczej, ceramiki, szkła oraz innych materiałów takich jak kości, kamienie, masa perłowa.
„Wystawa archeologiczna”. Rejon wielicki zaliczany jest do najstarszych w Europie miejsc pozyskiwania soli. Na wystawie można prześledzić rozwój produkcji soli od neolitu, aż po wieki średnie, podziwiając przy tym m.in. jedyny w Polsce puchar warzelniczy kultury łużyckiej z epoki brązu. Ekspozycja zabiera też w podróż w głąb starożytnego świata duchowości pokazując różne formy pochówków, np. bardzo realistyczną rekonstrukcję grobu szkieletowego kultury łużyckiej.
„Sala Gotycka” - nazywana w przeszłości „Izbą Grodzką”, to najbardziej reprezentacyjna komnata Zamku Żupnego o sklepieniu żebrowym wspartym na jednym filarze.
Dla zwiedzających dostępna będzie również bezpłatnie wystawa czasowa „Środkowoeuropejska kultura stołu i królewskie srebra stołowe z kolekcji Helga Matzke”. Prezentowane obiekty pochodzą z zastaw stołowych dworów panujących m.in. Jerzego III króla Wielkiej Brytanii i Irlandii i króla Hanoweru, królów: Fryderyka II Wielkiego, Fryderyka Wilhelma III, Fryderyka Augusta III oraz carycy Katarzyny Wielkiej. Niektóre z naczyń w przeszłości wchodziły też w skład wysokiej klasy kolekcji należących do bogatych kolekcji rodowych. Stanowiły także ozdobę dawnych gabinetów sztuki.

Ponadto w każdą sobotę i niedzielę listopada w wyznaczonych godzinach można nieodpłatnie zwiedzać wystawy zamkowe z przewodnikiem. Zapisy i szczegóły akcji na stronie internetowej muzeum.


Muzeum Sztuk Użytkowych - Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu zaprasza na spotkania z historią Zamku podczas prelekcji „Co trzeba wiedzieć o Zamku” (20 listopada o g. 13.00). Zwiedzający zapoznają się z nieznaną historią Wzgórza Przemysła - legendami i faktami z dziejów stojących tu obecnie i w przeszłości budynków i ich gospodarzy oraz odwiedzą zwykle niedostępne zakamarki Zamku. Muzeum zaprasza także do udziału w następujących wydarzeniach:

„Alessi - design z włoskiej fabryki snów” - oprowadzanie po ikonach designu stworzonych przez włoską firmę Alessi ( 19 listopada o g. 18 – po włosku),
spotkanie towarzyszące wystawie dzieł kopenhaskiego malarza Vilhelma Hammershoia poświęcone innemu fenomenowi jakie zrodziło to miasto - z wyjątkowej klasy porcelaną (27 listopada o g. 11.15),
wykład „Design północy - projektowanie w duchu hygge, lagom i sisu” na temat współczesnego wzornictwa krajów nordyckich (28 listopada o g. 11.15).

Informacja: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Więcej o:
ministerstwo kultury Darmowy Listopad rezydencje królewskie
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE