Daktyle suszone czy świeże? Które są lepsze?

Daktyle suszone czy świeże? Które są lepsze? Fot. Obraz pictavio z Pixabay

Daktyle to bardzo słodkie, aromatyczne owoce, uprawiane przez człowieka już od kilku tysięcy lat. Z wyjątkiem kilku miejsc praktycznie nie rosną w Europie, dlatego kojarzą się z egzotyczną kuchnią, a w Polsce kupić je można głównie w wersji suszonej. Jak najbardziej można jednak spożywać również te świeże owoce.

Czy daktyle są zdrowe?

Po daktyle warto sięgać nie tylko ze względu na smak, ale również dla ich wartości odżywczych. Są słodkie, więc z powodzeniem mogą zastąpić batony czy cukierki, a przy okazji dostarczą wielu cennych witamin oraz minerałów. W daktylach jest mnóstwo potasu, który ma pozytywny wpływ na pracę serca i cały układ krążenia, wzmacnia mięśnie oraz wspomaga układ nerwowy. Dostarcza też dużo magnezu, fosforu, cynku oraz żelaza, prócz tego jest wartościowym źródłem witamin z grupy B, niezbędnych dla prawidłowego metabolizmu, układu odpornościowego i układu nerwowego.

Regularnie spożywane daktyle mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia osteoporozy, a ponieważ zapobiegają odkładaniu się cholesterolu na ściankach naczyń krwionośnych, mogą ochronić przed rozwojem miażdżycy. Dodatkowo w daktylach znajduje się dużo przeciwutleniaczy, czyli związków zwalczających wolne rodniki odpowiedzialne za niszczenie zdrowych komórek i rozwój wielu chorób.

Czy można jeść surowe daktyle?

W polskich sklepach przeważają daktyle suszone. W niektórych miejscach można jednak kupić także świeże daktyle, bo i w takiej formie te owoce jak najbardziej są jadalne. Jest między nimi oczywiście pewna różnica w smaku – te suszone są jeszcze słodsze, natomiast daktyle świeże zwykle są miększe i z pestką w środku, ale bardzo łatwo da się ją wyjąć. Daktyle, które nie zostały poddane suszeniu, zazwyczaj sprzedawane są w szczelnych opakowaniach, tak aby owoce nie straciły swojej naturalnej wilgoci. Nadają się do spożycia nawet przez kilka miesięcy po otwarciu opakowania, trzeba jednak przechowywać je w lodówce.

Daktyle świeże są o tyle lepszym rozwiązaniem, że nie zawierają żadnych sztucznych konserwantów, jak to często się dzieje w przypadku tych tańszych daktyli suszonych. Prócz tego suszone owoce bywają jeszcze siarkowane, co ma wydłużyć ich trwałość, natomiast te w świeżej wersji nie są poddawane żadnej obróbce po zerwaniu, tylko od razu trafiają do opakowania.

Czy lepsze są daktyle świeże, czy może suszone?

Smak to kwestia indywidualna, trudno więc powiedzieć, które z nich są lepsze do jedzenia. Pewne jest natomiast, że daktyle świeże są znacznie bezpieczniejsze dla cukrzyków oraz osób w stanie przedcukrzycowym. Świeży daktyl ma dość niski indeks glikemiczny, w granicach około 54-60, podczas gdy suszone owoce posiadają IG wyższe niż 100. Suszone daktyle są też bardziej kaloryczne, choć z drugiej strony, mają więcej błonnika, czyli lepiej się nadają na problemy z trawieniem.

Daktyle mają stosunkowo mało wody, więc po wysuszeniu zachowują niemal wszystkie swoje wartości odżywcze, ale tutaj dochodzi jeszcze metoda obróbki oraz konserwacji – tańsze daktyle są zwykle suszone maszynowo i wzbogacane sztucznymi składnikami, dlatego zawsze powinno się czytać etykiety.

 

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE