Czym tak naprawdę jest RRSO i jak je liczyć?

Czym tak naprawdę jest RRSO i jak je liczyć?

Przeglądając oferty pożyczek i kredytów, często natrafiamy na skrót RRSO. Wskaźnik ten jest ściśle związany z ofertami finansowymi, jednak co dokładnie oznacza, jak obliczyć jego wysokość  oraz dlaczego warto sprawdzać wskaźnik RRSO? O tym poniżej.

Co to jest RRSO?

Wielu z nas, choć nie raz słyszało o wskaźniku RRSO, zastanawia się, co właściwie oznacza ten skrót i dlaczego jest tak skrupulatnie wymieniany w reklamach popularnych chwilówek. Skrót RRSO to Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania produktu finansowego, jakim są właśnie pożyczki lub kredyty. RRSO określa wysokość kosztów, jakie wiążą się z podpisaniem umowy kredytowej. 

Ponieważ do wysokości udzielonego kredytu często musimy doliczyć prowizję, ubezpieczenie lub opłaty weryfikacyjne, dokładne wyliczenie kosztów kredytu może okazać się kłopotliwe. Nieznajomość tych kosztów może narazić potencjalnego pożyczkobiorcę na spore kłopoty finansowe, dlatego instytucje udzielające pożyczek lub kredytów zobowiązane są do podawania RRSO, czyli całkowitego kosztu produktu finansowego.  

RRSO i RSO - różnice

Wybierając oferty kredytowe oraz porównując ich koszty, dobrze wiedzieć, czym różnią się poszczególne wskaźniki finansowe i na co zwracać szczególną uwagę. Wskaźnik RRSO i podobny do niego wskaźnik RSO, oznaczają dwie różne wartości. Pierwszy z nich, Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, oprócz oprocentowania kredytu obejmuje również prowizję od jego udzielenia, koszty ubezpieczenia oraz dodatkowych usług związanych z udzieleniem zobowiązania. Drugi wskaźnik, Roczna Stopa Oprocentowania, informuje jedynie o kosztach należnych odsetek od kwoty pożyczki. 

Wskaźnik RRSO jest więc dokładniejszy i zawiera więcej informacji o kosztach. Dodatkowym atutem RRSO jest uwzględnienie zmiennej wartości pieniądza w okresie spłaty. Warto więc zawczasu spytać pożyczkodawcy o koszty rzeczywiste. 

Opłaty odsetkowe oraz koszty pozaodsetkowe

W ofertach kredytowych istnieją pewne opłaty, które nie są ujęte w RRSO - są to tak zwane opłaty odsetkowe. Jednak te zobowiązania są objęte odgórnymi ustawowymi limitami, uzależnionymi od wysokości stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego. Natomiast wszystkie opłaty pozaodsetkowe, które są dołączone do pożyczki lub kredytu, nie mogą być wyższe niż 100 procent całkowitej kwoty zobowiązania.

Jak obliczyć RRSO?

W praktyce obliczenie Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania jest dość skomplikowane mimo, że w Internecie możemy znaleźć stworzone do tego celu specjalne kalkulatory. Najlepszym rozwiązaniem jest zasięgnięcie rzetelnej informacji u źródła, czyli skorzystanie z pomocy placówki bankowej lub pożyczkowej. Możemy również udać się do firmy zajmującej się doradztwem finansowym. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z indywidualnej symulacji finansowej przygotowanej przez doradcę. Obejmuje ona wyznaczone przez klienta kryteria oraz uwzględnia potrzeby finansowe, ułatwia również kalkulację realnych kosztów udzielonego zobowiązania finansowego, a co za tym idzie, minimalizuje ryzyko niespodziewanych trudności związanych ze spłatą pożyczki.

Szukając sprawdzonego i rzetelnego pożyczkodawcy, warto poświęcić trochę czasu na finansowy rekonesans i sprawdzić, czy dany produkt spełnia nasze oczekiwania oraz czy jest dopasowany do naszych możliwości.

Więcej informacji znajdziecie na: https://intuum.pl/blog/co-oznacza-rrso-i-jak-je-obliczyc/

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE