Rolety plisowane to uniwersalne osłony okienne, które nadają się zarówno do domu, jak i biura. Plisy okienne są przy tym dostępne w niezliczonych wzorach i kolorach, a poszczególne modele mogą się różnić zastosowaniem, dzięki czemu sprawdzają się niemal w każdej sytuacji.
Rolety plisowane są wykonane z materiału, który podczas zwijania rolety składa się w harmonijkę. Istnieją plisy jednowarstwowe (pojedyncze) i dwuwarstwowe (podwójne). Plisy pojedyncze są bardzo lekkie i delikatnie przepuszczają światło. Często stosuje się je w pomieszczeniach, gdzie potrzebne jest tylko częściowe zaciemnienie. Inną propozycją są plisy podwójne, które składają się z dwóch warstw materiału tworzących między sobą charakterystyczne poduszki powietrzne w kształcie plastra miodu. Plisy plaster miodu mają lepsze właściwości izolacyjne i dźwiękochłonne. Mogą być wykonane z wysokiej jakości tkaniny o różnym stopniu przepuszczalności światła. Ich komórkowa struktura działa niczym izolator i pomaga w utrzymaniu przyjemnej temperatury w pomieszczeniu – wysokiej zimą i niskiej latem. W sklepach znajdziesz również typowe rolety plisowane zaciemniające, które mogą całkowicie zablokować przepływ światła, a także plisy inwazyjne na wymiar czy modele bezinwazyjne, niewymagające wiercenia w ścianach czy ramie okna.
Najważniejsze zalety plis okiennych
Rolety plisowane są eleganckie i subtelne, dzięki czemu nadają wnętrzu nowoczesny wygląd. Istnieją niezliczone warianty kolorystyczne, co pozwala na wybór odpowiedniej plisy do każdego wnętrza. W sklepach znajdziesz również propozycje wzorzyste. Niezwykle efektownie prezentują się rolety plisowane z efektem zgniecenia i postarzanego materiału. Rolety plisowane mogą być stosowane w oknach o różnych kształtach i rozmiarach – nawet tych nietypowych. Można je zwijać od góry i od dołu, co sprawia, że są niezwykle funkcjonalne i sprawdzają się doskonale również w przypadku okien dachowych. Rolety plisowane pomagają precyzyjnie kontrolować ilość światła wpadającą do pomieszczenia i zapewnić sobie pełną prywatność. Plisy są również łatwe do utrzymania w czystości. Wystarczy je regularnie odkurzać i w razie potrzeby przecierać wilgotną ściereczką.
Plisy zaciemniające i termoizolujące
Plisy mogą się charakteryzować różnym stopniem zaciemnienia i termoizolacji. Porządna roleta plisowana termoizolacyjna to doskonały sposób na oszczędzanie energii. Podwójne plisy plaster miodu zapewniają doskonałą izolację termiczną i pomagają utrzymać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Dzięki swojej budowie blokują przedostawanie się ciepła latem, a zimą zmniejszają straty ciepła. Mogą również redukować hałas dochodzący z zewnątrz. Plisa termoizolacyjna to zatem idealny wybór do pomieszczeń z oknami wychodzącymi na południe oraz do okien dachowych. Plisy zaciemniające sprawdzają się wszędzie tam, gdzie zależy nam na możliwości całkowitego zaciemnienia pomieszczenia – na przykład w sypialni czy w pokoju dziecka.
W jakich pomieszczeniach sprawdzają się rolety plisowane?
Rolety plisowane są bardzo uniwersalne. Mogą być stosowane we wszystkich pomieszczeniach – wystarczy tylko wybrać odpowiedni model. W sypialni warto się zdecydować na plisy zaciemniające, które umożliwiają całkowite zaciemnianie pomieszczenia nawet w ciągu dnia. To również doskonała propozycja do łazienek, choć tutaj warto wziąć pod uwagę plisy wykonane z materiałów odpornych na wilgoć. W kuchni mogą się sprawdzić eleganckie plisy delikatnie przepuszczające światło słoneczne, ale tu również należy wybierać modele dostosowane do warunków panujących w tym pomieszczeniu. Eleganckie plisy wyglądają również efektownie w salonie. Tego typu osłony okienne to także dobre rozwiązanie do wszelkich innych pomieszczeń z oknami o nietypowych rozmiarach czy kształtach.
Dobór koloru plisy powinien być uzależniony przede wszystkim od barw ścian i ramy okiennej, ale możesz go również dopasować do odcienia podłogi, mebli albo dekoracyjnych tekstyliów. Dużo zależy od stylu aranżacji danego pokoju i Twoich indywidualnych upodobań. Styl pomieszczenia w pewnym stopniu narzuca gamę kolorystyczną i warto się jej trzymać również podczas zakupu rolet okiennych. Ciepłe aranżacje powinny być uzupełnione o rolety w ciepłym kolorze – i odwrotnie.
Styl skandynawski stawia przede wszystkim na biel, szarości, odcienie żółtego i naturalne drewno, dlatego w takich wnętrzach często można spotkać rolety w kolorze złamanej bieli. Styl klasyczny lubi z kolei połączenie szarości z granatem, choć równie dobrze będzie się prezentować efektowny i elegancki brąz dopasowany do koloru mebli lub podłogi. Styl boho opiera się najczęściej na naturalnych barwach ziemi. W stylu rustykalnym i angielskim najlepszym wyborem mogą się okazać białe rolety. Do pokoju w stylu glamour pasują natomiast zarówno osłony okienne w ciemnej, jak i jasnej kolorystyce, ale warto w tym przypadku sięgać po rolety z perłowym wykończeniem.
Wybór koloru rolety – o czym jeszcze warto pamiętać?
Wybierając odcień rolet, warto pamiętać o kilku istotnych zasadach. Kolor czerwony, podobnie jak pomarańczowy, działa pobudzająco i nie jest raczej dobrym wyborem do sypialni, gdzie lepiej sprawdzają się odcienie brązu i beżu, działające kojąco. Białe rolety sprawdzają się w kuchni i łazience, ponieważ biel jest często postrzegana jako kolor wiążący się z higieną i porządkiem. Żółty wpływa z kolei pozytywnie na pracę mózgu i logiczne myślenie, dlatego warto zamocować takie rolety w gabinecie. Poza tym należy pamiętać o zasadzie trzech kolorów: trzy kolory to maksimum, a jeśli prekroczymy ten limit, możemy wprowadzić do pomieszczenia wrażenie chaosu. W przypadku dwóch lub trzech kolorów można sobie pozwolić na jeden albo dwa intensywne odcienie, ale na niewielkim metrażu lepiej postawić na bardziej monochromatyczne zestawienia. Najważniejsze jest urządzenie całego wnętrza z użyciem wybranej palety kolorystycznej w taki sposób, by rolety były jego integralną częścią.
Rolety plisowane są bardzo estetyczne i praktyczne, więc możesz je z powodzeniem stosować we wszystkich pomieszczeniach. Sprawdzają się doskonale wszędzie tam, gdzie zależy nam na możliwości regulacji i od góry, i od dołu okna. To także doskonały wybór na poddasze, do okien dachowych oraz pomieszczeń z oknami o nietypowym kształcie.