Czym są i gdzie wykorzystuje się kształtowniki stalowe?

Czym są i gdzie wykorzystuje się kształtowniki stalowe?

Kształtowniki stalowe są elementami konstrukcyjnymi wykorzystywanymi w wielu różnych gałęziach przemysłu. Nazywa się je także profilami stalowymi. Charakteryzują się one dużą długością i stałym przekrojem poprzecznym. Jest to materiał niezwykle wytrzymały, trwały i odporny na uszkodzenia. Kształtowniki stalowe są w stanie wytrzymać bardzo duże naprężenia i obciążenia.

Czym są kształtowniki stalowe?

Kształtowniki stalowe to elementy konstrukcyjne, które wyróżniają się na tle innych metalowych materiałów budowlanych przede wszystkim długością i przekrojem poprzecznym oraz właściwościami. Wykonywane są one zazwyczaj ze stali walcowanej lub giętej na zimno. Ze względu na swój kształt w przekroju, który przypomina litery, materiały te dzieli się na ceowniki, teowniki, dwuteowniki, zetowniki, kątowniki oraz płaskowniki. Ostatnie przypominają przekrojem prostokąt. Kształtowniki cechują się właściwościami antykorozyjnymi, dzięki którym nie są one podatne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych.

Do czego wykorzystywane są stalowe kształtowniki?

Profile stalowe mają bardzo szerokie zastosowanie, przede wszystkim w przemyśle budowlanym. Ponadto wykorzystuje się je w przemyśle konstrukcyjnym, szczególnie przy produkcji maszyn i sprzętów o różnym przeznaczeniu. Kształtowniki stalowe mogą być wykorzystywane jako elementy, które stanowią podpory w wielu konstrukcjach budowlanych oraz w formie półproduktów.

W budownictwie najczęściej korzysta się z ceowników, teowników wykorzystywanych do tworzenia dużych i trwałych konstrukcji, dwuteowników oraz z kątowników używanych do budowania mniejszych konstrukcji jak na przykład bramy czy przęsła.

Kształtowniki wykorzystywane są również w dekarstwie i ciesielstwie. Znajdują one tam swoje zastosowanie jako podpory i nośniki przy budowaniu dachów.

W branży kolejowej służą do tworzenia podwozi i produkcji pudeł kolejowych. Stanowią także istotny element naczep i statków. Ważne jest to, że mogą być poddawane dowolnej obróbce w celu dostosowania kształtu, jednak nie tracą przy tym żadnych swoich właściwości. Pozwalają dzięki temu tworzyć rożnego rodzaju elementu o różnych wielkościach i przekrojach. 

Ponadto kształtowniki stalowe można wykorzystywać zarówno w profesjonalnych zakładach przemysłowych, jak i w przydomowych warsztatach majsterkowiczów-amatorów, którzy mogą stosować je do budowania chociażby. altan, bram czy różnego rodzaju stelaży na kwiaty, czy krzewy. Wysokiej jakości kształtowniki dostępne są na https://www.bricoman.pl/artykuly-metalowe/ksztaltowniki-ciesielskie-okucia-budowlane.

Jakie są zalety stosowania tych materiałów?

Do największych zalet kształtowników stalowych z pewnością należy ich wytrzymałość. W budownictwie i podczas tworzenia różnorodnych konstrukcji bardzo ważne jest to, aby używać trwałych oraz bezpiecznych materiałów zapewniających stabilność i nie ulegających zniszczeniu pod wpływem działania czynników zewnętrznych.  

Kształtowniki zapewniają wszystkie podstawowe właściwości, a na dodatek są również łatwe w obróbce i bez najmniejszego problemu możliwe jest ich dostosowanie do konkretnych potrzeb. Ich cena jest proporcjonalna do jakości i różni się w zależności od kształtów profili oraz tego, w jaki sposób są one produkowane. Za podstawowe kształtowniki zwykle płaci się mniej niż np. za profile, które walcowane są na gorąco. 

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE