Czym powinna się charakteryzować farba do kuchni?

Czym powinna się charakteryzować farba do kuchni?

Wybierając farbę do kuchni, należy wykazać się szczególną uważnością. Dostępne na rynku preparaty cechują się niekiedy zupełnie odmiennymi od siebie właściwościami, w związku z czym niektóre z nich nie nadają się do zastosowania w tym pomieszczeniu. Na co warto zwracać uwagę podczas poszukiwań idealnej farby do kuchennych ścian? Preparaty o jakich cechach będą najlepiej współgrać ze specyfiką tej przestrzeni?

Odpowiedni kolor to podstawa

Wiele osób urządzających kuchnię najwięcej uwagi zdaje się poświęcać wyborowi barwy farby. I choć nie jest to jedyna cecha preparatu, którą należy wziąć pod uwagę podczas podejmowania decyzji, kolor ścian kuchni jest niezwykle istotny na estetyki tego pomieszczenia. Barwę tę wybierz tak, by dobrze komponowała się z wybranym wyposażeniem, a jednocześnie pozostawała zgodna z Twoim gustem i upodobaniami innych domowników.

Czerń, biel czy może intensywne kolory?

Wybór farby do ścian nie powinien być przypadkiem. Każdy nieco inaczej wpływa na sposób postrzegania przez nas przestrzeni danej kuchni. Biel optycznie powiększa i rozświetla pomieszczenie, zaś czerń i inne ciemne barwy pozwalają uzyskać awangardowy, nowoczesny efekt. Intensywne kolory wprowadzą w kuchenną przestrzeń radość i optymizm oraz umilą wspólne posiłki z całą rodziną.

Pamiętaj, że wcale nie musisz ograniczać się do jednego koloru ścian. Właściciele niewielkich kuchni, którym zależy zarówno na efekcie optycznego powiększenia pomieszczenia, jak i na obecności ciekawych kolorów, mogą pokusić się o pomalowanie trzech ścian na biało i pokrycie pozostałej wyrazistym odcieniem żółci, błękitu, zieleni bądź fioletu. Ciekawym pomysłem będzie także przeznaczenie jednej ze ścian pod magnetyczną farbę tablicową.

Plamoodporne właściwości dla lepszej funkcjonalności

Odpowiednia farba do kuchni musi być trwała i odporna na zabrudzenia. Aspekt ten ma niezwykle istotne znaczenie szczególnie w tych kuchniach, w których gotuje się bardzo często. Resztki jedzenia, plamy oleju lub zabrudzenia po sosach z intensywnie barwiącymi przyprawami potrafią być niezwykle uciążliwe. Aby ich zmywanie nie wymagało długiego i intensywnego szorowania oraz traktowania ściany silnymi detergentami, warto zastosować farbę do kuchni o właściwościach plamoodpornych.

Odpowiednia farba do kuchni? Nie do zdarcia!

Plamoodporna farba do kuchni powinna także być szczególnie trwała. Niektóre zabrudzenia mogą wymagać intensywnego czyszczenia, które narazi powłokę na mniej lub bardziej widoczne uszkodzenia na skutek ścierania i zmywania. Aby jednak uniknąć rychłej konieczności powtórnego malowania, postaw na preparat, który wyróżnia się szczególną trwałością. Odpowiednie będą tu na przykład ceramiczne farby do kuchni, na przykład z linii Magnat Ceramic Kitchen&Bathroom.

Wybierając trwałą farbę do kuchni, zaopatrz się także w niezbędny sprzęt do malowania, taki jak prosty pędzel niepozostawiający włosia na malowanej powierzchni oraz praktyczną kuwetę malarską. Przyda się także grunt pod farbę, który pozwoli wyrównać podłoże przed malowaniem i zapewni ścianom gładkie, niezwykle efektowne wykończenie.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE