Czym jest trybowanie? Jak oddzielić mięso od kości?

Czym jest trybowanie? Jak oddzielić mięso od kości?

Jednym z najważniejszych etapów obróbki mięsa jest trybowanie. Proces ten umożliwia dalsze przyrządzenie mięsa i przygotowanie na jego bazie smacznych posiłków. Na czym polega trybowanie mięsa, jak się do niego przygotować i w co się zaopatrzyć, by przebiegało sprawnie? Podpowiadamy!

Co to jest trybowanie i gdzie jest stosowane?

Trybowanie to oddzielenie mięsa od niejadalnych części tuszy. Przede wszystkim dotyczy to kości, które podczas trybowania są starannie wykrajane i usuwane tak, by nie zmarnowała się żadna jadalna część mięsa. W tym samym czasie usuwa się również inne niepożądane części: ścięgna, skórę, nadmiar tłuszczu i włókna. Jest to etap obróbki wstępnej, który przeprowadza się na surowym mięsie. Kości, które zostaną usunięte w ten sposób, nie muszą się jednak zmarnować. Mogą stać się bazą do sosów, wywarów i zup, które uzyskają wyjątkowy smak.

Trybowanie mięsa odbywa się najczęściej w zakładach przetwórczych, jeszcze zanim mięso trafi do sklepów. W przypadku zakupu nieprzygotowanej tuszy, może być przeprowadzane również przez szefów kuchni w restauracjach lub w domach. Czasami czytając przepisy, można się natknąć na inną nazwę trybowania – luzowanie.

Trybowanie – co będzie potrzebne?

Aby prawidłowo usunąć kości, niezbędny będzie trybownik. Jest to rodzaj noża, który umożliwia precyzyjne i szybkie ruchy. Tego typu czynność warto wykonywać wyłącznie sprawdzonymi narzędziami wysokiej jakości, które są dedykowane do trybowania. Jest to jedyny sposób na uzyskanie satysfakcjonujących efektów trybowania w krótkim czasie. Najlepsze trybowniki są dostępne w sklepach, które specjalizują się w zaopatrywaniu przedsiębiorstw związanych z przemysłem spożywczym. Polecamy na przykład trybowniki w sklepie Wamma, które pochodzą wyłącznie od renomowanych producentów i cieszą się wieloma pozytywnymi opiniami.

Oprócz trybowników potrzebować będziesz oczywiście również mięsa. Je także warto zamawiać wyłącznie ze sprawdzonych źródeł, aby uniknąć ryzyka otrzymania nieświeżego towaru lub produktów niskiej jakości.

Noże do trybowania – charakterystyka

Noże do trybowania charakteryzują się przede wszystkim wygiętym do góry, spiczastym ostrzem. Umożliwia ono dotarcie do trudno dostępnych fragmentów mięsa i usunięcie wszystkich kości. Nóż trybownik powinien wyróżniać się również stabilną, antypoślizgową rękojeścią o ergonomicznym kształcie. Dzięki temu ruchy podczas trybowania będą precyzyjne i pozwolą na sprawne i dokładne wykonanie obróbki mięsa. Praca będzie również znacznie bezpieczniejsza, a ryzyko wypadków podczas trybowania mniejsze.

Trybownik warto dopasować do rodzaju mięsa. Poszczególne modele różnią się między sobą długością, która powinna być przystosowana do sposobu pracy, pochodzenia tuszy oraz opracowywanej części mięsa. Szczególnie ważny jest staranny dobór noży do trybowania żeberek. Jest to wyjątkowo wymagający obszar, do którego warto zastosować najwyższej jakości, ostro zakończone noże. W ten sposób możliwe będzie oddzielenie mięsa od kości bez ryzyka zmarnowania go.

Już wiesz, co to jest trybowanie!

Trybowanie jest jednym z najważniejszych etapów obróbki mięsnej. Jeżeli zostanie przeprowadzone prawidłowo, znacznie zwiększy komfort dalszego przygotowywania mięsa do spożycia, estetykę jego podania oraz przyjemność z jedzenia starannie dopracowanych posiłków. Aby trybowanie mięsa nie sprawiało żadnych problemów, warto zaopatrzyć się w sprawdzone trybowniki najwyższej jakości. Jeśli chcesz je znaleźć, zapoznaj się z ofertą sklepów specjalizujących się w wyposażaniu przedsiębiorstw związanych z branżą spożywczą.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE