Czym jest termoizolacja dachu?

Czym jest termoizolacja dachu?

Dach to jeden z kluczowych elementów każdego domu. To właśnie ten element zapewnia nam pełną ochronę przed działaniem czynników atmosferycznych, izolację termiczną, a także stanowi estetyczne uzupełnienie elewacji. Jednak temperatura wewnątrz domu zależy nie tylko od ogrzewania, ale też zdolności budynku do utrzymywania ciepła wewnątrz. Ciepłe powietrze charakteryzuje się gęstością, przez co unosi się ono do góry; właśnie z tego powodu dach pełni istotną rolę jako przegroda między zimnym powietrzem na zewnątrz, a ciepłym wewnątrz. Dobrze przygotowanie dachu i zadbanie o jego termoizolację czyni go doskonałą przegrodą między zimnym powietrzem na zewnątrz, a ciepłym wewnątrz. W jaki sposób wykonać termoizolację dachu? Czy warto skorzystać z pomocy fachowców? Postanowiliśmy przyjrzeć się temu bliżej.

Termoizolacja dachu – samodzielnie czy z pomocą fachowców?

Samodzielne wykonanie termoizolacji jest możliwe; w końcu da się ułożyć wełnę mineralną lub styropian samodzielnie. Jednak wymaga to od wykonawcy niemałej precyzji. Ostatecznie może się to bowiem zakończyć powstaniem mostków termicznych, które znacznie zmniejszą efektywność całej izolacji termicznej. W przypadku do czynienia z pianą poliuretanową, należy dokonywać prac w sposób fachowy – niezbędny jest do tego specjalistyczny agregat. Z tego powodu zdecydowanie warto jest zatrudnić fachowców. Wykonany przez specjalistów dach to zazwyczaj gwarancja doskonałej jakości. Niezależnie jednak od wyboru metody izolacji termicznej, wymaga się odpowiedniego przygotowania dachu. Można tego dokonać przez oczyszczenie wszystkich elementów. Tego typu działanie zwiększy przyczepność materiału, podnosząc jakość wykonanej termoizolacji. W przypadku, gdy wybrany do izolacji materiał nie przepuszcza pary, należy zadbać o wykonanie prawidłowej wentylacji. Dobrze wykonana termoizolacja poprawia efektywność energetyczną budynku. Ponadto, od konstrukcji wymaga się przede wszystkim szczelności; powinna być ona wykonana w taki sposób, by na dachu nie gromadził się nadmiar wilgoci. Wybierając materiał izolacyjny, warto dowiedzieć się więcej o jego klasie odporności na ogień. Przykładem niepalnej izolacji jest między innymi wełna mineralna, jaką oferuje firma Polskie Centrum Dachowe. Produkt posiada klasę ogniową A1, zapewniającą mu ochronę w razie pożaru i gwarancję braku rozprzestrzeniania się ognia na zaizolowane części budynku.

Dobrze wykonana termoizolacja może przełożyć się na domowy budżet!

Izolacja termiczna dachu ma bezpośredni wpływ na wysokość rachunków za ogrzewanie. W przypadku, gdy konstrukcja jest niedopracowana, a użyte do termoizolacji materiały są słabej jakości, nie ma co liczyć na obniżenie kosztów. Szacuje się, że o wiele bardziej opłaca się ocieplić dach i zostawić nieocieplone ściany niż odwrotnie. Oszczędności płynące ze starannie wykonanej termoizolacji są naprawdę ogromne; mogą sięgać nawet kilkudziesięciu procent. To właśnie w domach, które posiadają naprawdę solidną izolację termiczną dachu można z powodzeniem montować ekologiczne i wydajne pompy ciepła, jednocześnie tnąc horrendalne rachunki w błyskawiczny sposób. W przypadku domów, których dach jest dobrze ocieplony, zapotrzebowanie na energię cieplną jest zdecydowanie niższe. Co więcej, w porze letniej dom znacznie łatwiej klimatyzować i ochładzać. Termoizolacja jest więc aspektem, którego w żaden sposób nie powinno się ignorować. Warto zainwestować w najlepsze materiały i fachową pomoc, by później obserwować zwrot z inwestycji w postaci znacznie niższych rachunków.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE