Czym jest talia kart Tarota?

Czym jest talia kart Tarota?

Czym jest talia kart Tarota? Czy można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie? Otóż nie. Tarot jest jedną z najbardziej tajemniczych rzeczy, które choć powstały w epoce oświecenia, funkcjonuje do dziś, w prawie nie zmienionej formie.

Karty tarota - opis

Najogólniej mówiąc jest to talia składająca się z 78 kart podzielonych na Arkana Wielkie i Arkana Małe. Nazwa Arkana pochodząca z łacińskiego słowa arcanum oznacza tajemnicę. 

Arkana Wielkie to 22 karty obrazujące życie człowieka od narodzin do uzyskania pełni samoświadomości. Są najważniejsze, posiadają silny i dosadny przekaz. Symbolizują drogę człowiek od narodzin do oświecenia. Wskazują na Najważniejsze Tajemnice Życia. Określają w której swetrze życia można spodziewać się zmian.

Każdą z kart obrazuje inna postać, są to:

1. Głupiec
2. Mag
3. Kapłanka
4. Cesarzowa
5. Cesarz
6. Kapłan
7. Kochankowie
8. Rydwan
9. Siła
10. Pustelnik
11. Koło fortuny
12. Sprawiedliwość
13. Wisielec
14. Śmierć
15. Umiarkowanie
16. Diabeł
17. Wieża
18. Gwiazda
19. Księżyc
20. Słońce
21. Sąd ostateczny
22. Świat

Arkana Małe pozostałe 56 kart, umożliwiają bardziej szczegółową interpretację Arkanów Wielkich. Dzielą się na cztery kolory:

• Monety,
• Buławy,
• Miecze,
• Puchary.
Odnoszą się zarówno do kierunku w jakim podążamy lub będziemy podążać, jak również do codziennych czynności i problemów.

Tarot - krótka historia

Przede wszystkim trudno jednoznacznie określić pochodzenie kart Tarota. Za ich kolebkę uznaje się Marsylię, Egipt, Indie lub Chiny. To sprawia, że są tak kontrowersyjne i tajemnicze.

Wiadomo, że najstarsze talie pochodzą z XV wieku, nazwane taliami Viscontich-Sforzów. Zostały one stworzone na życzenie Filippo Marii Viscontiego i jego następcy Franciszka I Sforzy. Ręcznie malowane, 15 tali, nie zachowały się w całości, obecnie kilka bibliotek na całym świecie posiada niekompletne resztki.
Następny chronologicznie powstał Tarot marsylski. Datowany na XVII wiek, stał się wzorem obecnie funkcjonujących tali.

Tarot Rider Waite z 1910 roku, dzieło Arthura Edwarda Waite'a i Pameli Colman Smith, czyli przedstawicieli okultystyczno - ezoterycznego stowarzyszenia Zakon Złotego Brzasku, zrzeszającego zwolenników magii, alchemii i astrologii.

Kolejny twórca Aleister Crowle znany ze swoich filozoficzno - mistycznych poglądów, opracował talię Tarot Thotha, ilustrowaną przez artystkę Lady Friedę Harris. Stworzony tak by przez swoją szeroką symbolikę, stanowił źródło głębokiego poznania.

Czym dla nas jest Tarot?

Na początku swojego powstania Tarot był po prostu kartami do gry, z czasem jego znaczenie nabrało zupełnie innego wydźwięku, stał się źródłem wiedzy tajemniej, drogą do poznania przyszłości i zrozumienia sensu istnienia. Wielu wykorzystywało te mistyczne karty do poznania innego świata, kontaktu z siłami nadprzyrodzonymi, odprawiania rytuałów i wpływania na rzeczywistość. Z biegiem dziejów, zaczęto kojarzyć go z odprawianiem czarów i czczeniem szatana. W końcu zakazano posiadania i używania kart tarota.

Obecnie kojarzymy go głównie z wróżkami przepowiadającym przyszłość, które w nie zawsze uczciwy sposób mamią nas obietnicą cudownego życia. I choć dla jednych może to być tylko forma rozrywki lub łatwego zarobku, niektórzy potrafią wyczuć w Tarocie coś niezwykłego.

Ci, którzy szanują te karty i tworzą z nimi swego rodzaju więź, twierdzą, że za złe traktowanie, karty mogą się na nas obrazić, a wówczas spotka nas coś nieprzyjemnego lub już nigdy nie odnajdziemy drogi do samych siebie. Czy to przesąd, czy prawdą, czy warto igrać z czymś co przetrwało tysiące lat?

Sprawdź i dowiedz się jak Tarot może pomóc Ci w odpowiedzi na każde pytanie np. jak wybrać miejsce na udane wakacje.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE