Czym jest emerytura stażowa?

Czym jest emerytura stażowa?

Emerytury stażowe te temat, który powraca w naszym kraju co kilka lat. Po raz pierwszy zostały zainicjowane przez NSZZ Solidarność, która zebrała podpisy dotyczące projektu emerytur stażowych. Poza tym znaczenie ma informacja o projekcie ustawy z 14 grudnia 2022, wskazana przez Andrzeja Dudę. Obecnie w sejmie znajdują się zatem dwa projekty ustaw, które dotyczą emerytur tego typy. Sprawdźmy, co warto wiedzieć o tym zagadnieniu! Czym jest emerytura stażowa? Ile aktualnie wynosi wiek emerytalny?

Emerytura stażowa

Faktem jest, że emerytura stażowa w naszym kraju nie została jeszcze ostatecznie wprowadzona. Teraz wiek emerytalny wymaga osiągnięcia odpowiedniego wieku, aby przejść na emeryturę. Dla mężczyzn jest to 65 lat, a dla kobiet 60 lat. Z kolei emerytury stażowe mają bazować na stażu pracy, czyli osiągnięciu odpowiedniej ilości wypracowanych lat w celu uzyskania prawa do emerytury. Projekt mówi o tym, że kobieta przejdzie na emeryturę po 35 latach pracy, a mężczyzna po 40 latach pracy. Dzięki temu im wcześniej przystąpimy do pracy, tym szybciej skorzystamy z emerytury stażowej. 

Kto skorzysta z emerytury stażowej?

Kto będzie mógł skorzystać z emerytury stażowej? Pamiętajmy o tym, że propozycje zmian nie są możliwe dla każdego Polaka. Trzeba mieć na uwadze kryteria, które odpowiadają za to, czy będziemy mogli udać się na emeryturę stażową. Dotyczą one uzbierania odpowiedniego kapitału, który pozwoli cieszyć się minimalną emeryturą. W sytuacji, gdy nie uzbieramy danej sumy na kapitale emerytalnym, nie będziemy mogli skorzystać z emerytury stażowej. Poza tym projekt wskazuje na to, aby kapitał pozwalał na wypłatę co najmniej 120% emerytury minimalnej. Więcej informacji w tym temacie znajdziemy w serwisie Poradnik Pracownika.

Ile będzie wynosić wspomniana emerytura? Faktem jest, że świadczenie to nie może być niższe niż minimalna emerytura w danym roku w Polsce. Jednakże może ona być wyższa od minimum. Osoby wybierające takie rozwiązanie mogą dodatkowo dorabiać do emerytury, bez żadnych ograniczeń. Plusem jest zatem to, że w razie uzyskania emerytury w minimalnej kwocie można postawić na dodatkowy zarobek. 

Istotne informacje o emeryturach stażowych

Co jeszcze warto wiedzieć o emeryturze stażowej? To dobra propozycja dla każdego, kto bardzo szybko podejmuje pracę, przykładowo już po ukończeniu szkoły zawodowej. Długoletnia praca często prowadzi do problemów zdrowotnych i wyczerpania zawodowego, przez co efektywność pracy może spadać i nie wystarczać pracodawcom. Aspekty dotyczące emerytur stażowych powracają jak bumerang wraz z inicjatywą prezydenta i projektem NSZZ Solidarność. Obecnie nie wiadomo, kiedy takie świadczenie ma wejść w życie. Jednakże dla wielu osób emerytura tego typu byłaby znacznym ułatwieniem. Kobiety po 35 latach pracy mogłyby udać się na zasłużony wypoczynek, a mężczyźni po 40 latach pracy, nawet wtedy, gdy nie uzyskają jeszcze wieku emerytalnego. Nic więc dziwnego, że emerytura stażowa to zagadnienie, która wzbudza mnóstwo emocji w naszym kraju. 

Emerytura jest czasem odpoczynku po wielu latach pracy. Ma do niej prawo każdy, kto jest zatrudniony na podstawie umowy o pracy i osiągnął odpowiedni wiek emerytalny (mężczyźni: 65 lat, kobiety: 60 lat). W tym okresie otrzymujemy świadczenia w różnych wysokościach, które mogą zależeć od wielu aspektów. Emeryci mają zatem więcej czasu dla siebie i rodziny, gdyż nie muszą już pracować. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby dalej zarabiać pieniądze, nawet po przejściu na emeryturę, zachowując zgodność z przepisami prawnymi. 

Podsumowując, warto wiedzieć, że emerytury stażowe póki co pozostają w planach. Nie zostały jeszcze wprowadzone i mogą wywołać ogromną rewolucję wśród przyszłych emerytów. Poza tym zmiany obejmą całe społeczeństwo, gdyż dotyczą wypłaty świadczeń dla osób, które będą mogły przejść na emeryturę stażową wcześniej, niż wskazują na to aktualne przepisy prawne. Efekty projekty i ostateczny wzór ustawy to kwestie, na które musimy jeszcze poczekać. 

Więcej o:
emerytura stażowa
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE