Czym cechuje się olej z czarnuszki i czy warto mieć go w swojej kuchni?

Czym cechuje się olej z czarnuszki i czy warto mieć go w swojej kuchni? Fot. unsplash.com

Olej z czarnuszki jest doskonale znany wszystkim osobom interesującym się medycyną naturalną. W medycynie wykorzystywany był już w starożytności. Zawiera bowiem aż 85% nienasyconych kwasów tłuszczowych NNKT. Wykazuje właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Kto powinien po niego sięgnąć?

Olej z czarnuszki - krótka charakterystyka

Olej ten pozyskiwany jest z nasion czarnuszki siewnej. Roślina ta występuje w naturze w Europie Wschodnie i Azji Zachodniej. Produkt zawiera wiele cennych składników - NNKT, biotynę, antyoksydanty, witaminę E, sterole, beta karoten, wapń, cynk, potas, żelazo, miedź i tymochinon. Ten ostatni składnik działa przeciwzapalnie. 

Olej z czarnuszki ma charakterystyczny, nieco korzenny zapach. Jego smak również jest dość wyrazisty. Kupić go można dzisiaj bez problemu nawet w sieci np. w e-sklepie https://olej-istny.pl/

Dlaczego warto stosować olej z czarnuszki?

Po olej z czarnuszki powinny sięgnąć przede wszystkim te osoby, które chcą poprawić swoją odporność. To dobry wybór dla alergików, astmatyków czy chorych na reumatoidalne zapalenie stawów. Olej z czarnuszki dobrze sprawdza się w przypadku osteoporozy czy wrzodów żołądka. Co ciekawe, świetnie wpływa też na włosy i skórę. Stosuje się go więc nie tylko wewnętrznie, ale i zewnętrznie. Pozwala na złagodzenie objawów łupieżu, egzemy, trądziku czy atopowego zapalenia skóry. 

W zasadzie olej z czarnuszki jest bezpieczny dla wszystkich - poza małymi dziećmi i kobietami w ciąży. Jego optymalna dawka to 2 łyżeczki dziennie. Stosowany w nadmiarze może bowiem zbyt mocno obniżyć ciśnienie krwi. Olej najlepiej jest dodawać do sałatek czy kanapek. 

Zastosowanie praktyczne oleju z czarnuszki

Problemem jest to, że olej z czarnuszki ma dość specyficzny smak, za którym nie każdy przepada. Przypomina nieco pieprz, ale na szczęście czarnuszka w przeciwieństwie do niego nie podrażnia żołądka. Może stanowić dodatek do sałatek, mięs i surówek. Często olej z czarnuszki łączy się z miodem, aby nieco złagodzić jego ostry smak. Spożywać należy go bezwzględnie na zimno. Po podgrzaniu traci swoje właściwości.

Jeśli mowa o kosmetyce, olej ten stosuje się bezpośrednio na skórę. Skutecznie łagodzi oparzenia słoneczne i wspomaga leczenie np. trądziku. Dodatkowo produkt doskonale nawilża skórę i opóźnia procesy jej starzenia - zawiera sporo antyoksydantów. Olej z czarnuszki stosuje się poza tym na włosy np. w celu walki z łupieżem.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE