Czym cechują się drony podwodne?

Czym cechują się drony podwodne?

Zastanawiacie, czym charakteryzują się drony podwodne? W poniższym wpisie znajdziecie podstawowe informacje na temat tych urządzeń - jakie dają możliwości, jak głęboko mogą się zanurzyć pod powierzchnią wody oraz w co dron jest wyposażony.

Podwodne drony - rodzaje

Drony można podzielić na kilka rodzajów. Wśród nich wyróżnia się:

  • drony do foto-video 
  • drony rekreacyjne 
  • drony przemysłowe 
  • drony podwodne 

Te ostatnie sprawdzą się zwłaszcza do filmowania w ciężkich warunkach. Dron ten można podzielić na dwie kategorie, pierwszy to zdalnie sterowane pojazdy podwodne (ROUV), które są kontrolowane przez zdalnego operatora oraz autonomiczne pojazdy podwodne (AUV). Mogą być używane bez bezpośredniego wkładu człowieka. O wiele trudniejsze jest wysyłanie sygnałów radiowych przez wodę niż powietrze, drony te zwykle nie są obsługiwane przez pilota. To całkowicie autonomiczne urządzenia, które nawigują za pomocą komputerów pokładowych oraz czujników.

Czym są drony podwodne?

Na początku warto wytłumaczyć, czym charakteryzują się drony podwodne. Są to niezwykle wyjątkowe, ale i nowoczesne urządzenia, które służą do pracy pod wodą. Co ważne dron podwodny daje możliwość precyzyjnego sterowania oraz poszukiwania nawet na głębokości do dwustu metrów. Niektóre ze zdalnie sterowanych dronów podwodnych znanych marek wymaga wielkich rozmiarów centrum do sterowania oraz zasilania na powierzchni. Dzięki nowoczesnej technologii możliwe jest stworzenie innowacyjnego urządzenia, dzięki któremu wszystkie elementy są w podwodnym pojeździe.

Podwodny dron rejestruje wideo w jakości Full HD (1080p), gwarantuje szybką optykę, ma wbudowane reflektory LED oraz daje możliwość zanurzenia do 15 metrów. Podwodne drony można sterować za pomocą smartfona. Cały sygnał obrazu oraz sterowania jest przesyłany bezprzewodowo dzięki sygnałowi Wi-Fi pomiędzy smartfonem a pływającą boją sygnałową.

Producenci dronów podwodnych to np. Chasing, Qysea, Revolution.

Ile kosztuje dron podwodny?

Jeżeli zastanawiasz się, ile kosztuje dron podwodny to odpowiedź nie jest jednoznaczna. Najbardziej odpowiednia byłaby "to zależy". Wszystko ze względu na właściwości i parametry, jakie mają drony. Dron można zakupić już za około 3 000 złotych, ale oczywiście są i modele za ponad 30 000 złotych.

Parametry, które się rozpatruje przy pracy z dronem to:

  • Rozdzielczość wideo i kamery
  • Pojemność baterii [mAh]
  • Możliwy czas lotu
  • Liczba ramion
  • Liczba silników/śmigieł
  • Maksymalne zanurzenie

Czy widzieliście kiedyś jak dron porusza się pod wodą?

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE