Czy wymiana izolacji poddasza bez demontażu płyt gipsowych jest możliwa?

Czy wymiana izolacji poddasza bez demontażu płyt gipsowych jest możliwa?

Przez dach ucieka najwięcej ciepła z domu, dlatego warto zadbać o jego odpowiednią izolację. Jeżeli została wykonana nieprawidłowo, źle zostały zamontowane okna, skosy nie są odpowiednio zabezpieczone, a materiału izolacyjnego położono zbyt mało, powstaną mostki termiczne, czyli przewiewy, które będą wychładzać mieszkanie zimą a grzać latem. Czy w takiej sytuacji konieczny będzie demontaż płyt i zaawansowany remont? Sprawdź, jak ocieplić poddasze!

Naprawa ocieplenia bez demontażu płyt GK

Jedną z najpopularniejszych metod wypełniania nieszczelności bez konieczności zdejmowania płyt gipsowo-kartonowych jest wdmuchiwanie granulatu z wełny celulozowej. Trzeba wywiercić w suficie otwory, w których specjalista umieszcza rurę, z której pod ciśnieniem wdmuchiwany jest materiał. Otwory zamyka się ponownie, szpachluje i maluje. By uzyskać idealne połączenie, powstałe szpary między zamkniętymi otworami a sufitem warto wypełnić pianką PUR. Takie rozwiązanie sprawdzi się w domach murowanych i szkieletowych, które zostały ocieplone styropianem, pianą i wełną. Nie wymaga to szczególnych nakładów pracy, należy przygotować pomieszczenie (najlepiej wynieść meble i zakryć podłogę folią), a także znaleźć specjalistów, którzy mają odpowiednie urządzenie do wdmuchiwania i wykonają zlecenie. Nie w każdym przypadku taka forma docieplenia się sprawdzi.

Kiedy naprawa izolacji nie jest możliwa?

Jeżeli izolacja uległa uszkodzeniu, a w jej wyniku więźba dachowa zaczęła gnić, powstał grzyb, pleśń lub membrana dachowa jest przerwana, to niezbędny będzie kompleksowy remont. Płyty trzeba zerwać, usunąć uszkodzoną izolację i zaaplikować nową. Koniecznie może być również uszczelnienie dachu, a w skrajnych przypadkach zdjęcie dachówki. Do uszczelniania warto wykorzystać pianę PUR – dzięki jej właściwościom, dociera w każde miejsce i idealnie je wypełnia, zapobiegając powstawaniu mostków termicznych. Pianę można również aplikować na stare ocieplenie, na przykład styropian, jeżeli poważnej naprawy wymagał na przykład jeden fragment budynku. Sama aplikacja piany na dużej powierzchni pionowej lub poziomej wymaga zastosowania agregatu, w którym substancja jest mieszana, a następnie operator przy pomocy pistoletu równomiernie ją nakłada. W sklepie https://matflex.eu/ znajdziesz wysokiej jakości urządzenia do profesjonalnych zastosowań. Zarówno agregaty, jak i pistolety oraz części serwisowe pomogą zrealizować zlecenie.

Piana cechuje się wysokim stopniem przyczepności, doskonale wnika w szczeliny, dlatego sprawdzi się w przypadku piwnic, poddaszy, czy garaży. Nie jest podatna na działanie pleśni i grzybów, jest bezpieczna dla alergików, a także zwierząt i środowiska naturalnego. Pozwala również wyciszyć pomieszczenia. Jeżeli zauważysz więc, że obecna izolacja nie spełnia swojego zadania, warto ją wymienić na nową, bezpieczną i jednocześnie bardziej efektywną.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE