Czy warto wybrać światłowód jako źródło internetu w domu?

Czy warto wybrać światłowód jako źródło internetu w domu? Fot. Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Trudno sobie wyobrazić świat bez internetu. Dom, biuro, mieszkanie... jeśli nie mają stałego dostępu do sieci, stają się poniekąd okaleczone. Światłowód może w znaczący sposób poprawić te sytuację, ale czy to aby na pewno najlepsze rozwiązanie? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

Jak działa światłowód?

Technologicznie rzecz biorąc, łącze światłowodowe opiera się na przewodzie. Jest on wykonany z przezroczystego włókna szklanego i mieszanki tworzyw sztucznych. Proces wysyłania danych zaś odbywa się za pomocą fali świetlnej. W ten sam sposób może też być przesyłany sygnał telefoniczny i telewizyjny, tak więc światłowodowy internet domowy można śmiało połączyć z innymi usługami telekomunikacyjnymi. Choć światłowód wymaga podłączenia do fizycznej sieci, uważany jest za przyszłość internetu mogącą konkurować z modelami bezprzewodowymi. Dlaczego tak jest?

Stabilność i szybkość transmisji danych

No cóż, operatorzy internetu światłowodowego często podkreślają, że trudno w inny sposób cieszyć się z naprawdę szybkiego internetu. Poniekąd mają rację, ponieważ poziom prędkości łącza w tym wypadku może sięgnąć nawet kilku terabitów na sekundę. Taka prędkość pobierania danych jest do tego wyjątkowo stabilna ze względu na brak ryzyka zakłóceń z innych źródeł zewnętrznych.

W efekcie światłowód pozwala na bezproblemowy streaming filmów i seriali na platformach, które oferują rozdzielczość 4K. Podobnie można powiedzieć o materiałach przesyłanych od bliskich poprzez Skype na przykład. Transmisja na żywo z egzotycznej wycieczki lub połączenie video z dalekimi krewnymi w czasie wigilii – to są wyjątkowe chwile. Sieć światłowodowa gwarantuje, że nic ich nie przerwie. Docenią to również miłośnicy zabawy w wymagających grach online, gdzie prędkość internetu ma realny wpływ na przebieg rozgrywki.

Co najciekawsze, zarówno gry, jak i filmy 4K mogą być współdzielone jednocześnie na kilku urządzeniach podłączonych do tej samej sieci. Konkurencyjne rozwiązania w takich sytuacjach zaczną się mulić, lecz światłowód pozostanie bardzo wydajny.

Ile kosztuje internet światłowodowy do celów prywatnych?

Nie sposób na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć. Każdy z operatorów będzie miał swoje własne cenniki zależne od różnych wytycznych. Rzecz może dotyczyć danej lokalizacji chociażby albo limitów transmisji czy połączenia z innymi usługami dostawcy. Niemniej należy liczyć się z tym, że koszt miesięczny wyniesie od 50 do 125 zł. To nie jest mało, lecz możliwości, jakie daje nowoczesny światłowód są tego warte, nieprawdaż?
 

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE