Czy w Radomsku lubimy czytać książki?

Czy w Radomsku lubimy czytać książki?

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Bibliotekę Narodową, co najmniej jedną książkę w 2017 roku przeczytało 38% Polaków. To nie napawa optymizmem, jednak cieszyć powinien fakt, że mniej więcej od 2008 roku poziom czytelnictwa utrzymuje się na względnie stałym poziomie. Zasięgnęliśmy informacji w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku, jak wygląda sytuacja na naszym rodzimym podwórku oraz jakie książki cieszą się największym zainteresowaniem wśród czytelników.

Po drastycznym spadku w latach 2004 – 2008, poziom czytelnictwa w naszym kraju ustabilizował się i od 2008 roku utrzymuje się na mniej więcej stałym poziomie i wynosi około 40%. W 2017 roku poziom czytelnictwa osiągnął pułap 38%. Oznacza to, że nie ma drastycznych skoków, ani w jedną ani w drugą stronę. Jak wynika ze statystyk od 2017 roku czytających przynajmniej jedną książkę rocznie jest 38% Polaków.

Drugim mierzony przez Bibliotekę Narodową pułap jest wśród tych czytelników, którzy w przeciągu całego roku przeczytali 7 i więcej książek. W latach 2000-2004 wynosił on 22-24%. Natomiast już w latach 2008-2016 zaledwie 8-12%. O przyczynach tego stanu rzeczy, w raporcie Biblioteki Narodowej czytamy, że są one spowodowane m.in. przez takie czynniki jak:

„Przemiany technologii komunikacyjno-informacyjnych i podążające za nimi zmiany form przekazu wiedzy i informacji; popularyzację rozrywki cyfrowej; przemiany stylu życia i sposobów spędzania czasu wolnego; niewielkie przełożenie praktyki czytania książek w dorosłym życiu na powodzenie na rynku pracy.”

Postanowiliśmy sprawdzić na jakim poziomie utrzymuje się czytelnictwo w Miejskiej Bibliotece w Radomsku. MBP przygotowała zestawienie najaktywniejszych czytelników, którzy od stycznia do grudnia 2018 roku przeczytali najwięcej książek, z podziałem na wypożyczających oraz na korzystających z czytelni. Rekordzista w 2018 roku przeczytał 886 książek. Kolejne osoby zgromadziły na swoich kontach 586 i 415 pozycji czytelniczych. Natomiast najaktywniejsi bywalcy czytelni zebrali po 890, 455 i 371 przeczytanych woluminów.

Najmłodsi czytelnicy też mają się czym pochwalić. Na pierwszym miejscu znalazł się czytelnik z wynikiem 176 przeczytanych książek, inny czytelnik zgromadził na swoim koncie 161 woluminy plasując się na drugim miejscu. A na trzecim miejscu jest czytelnik z 93 woluminami.

Łącznie wszystkich wypożyczeń było 266 651, zarówno książek, czasopism, jak i zbiorów specjalnych. Ogółem aktywność czytelnicza w radomszczańskiej bibliotece w 2018 roku osiągnęła wynik 13 061, co stanowi 31% mieszkańców Radomska, z czego 40% stanowią osoby pracujące, 35% uczniowie, a 25% to pozostali czytelnicy. Te liczby robią wrażenie dodatkowo, gdy wiemy, że w całym 2018 roku było 104 819 odwiedzin czytelniczych.

Z roku na rok biblioteka poszerza swój księgozbiór. W minionym roku zakupiono 6 053 pozycji wydawniczych. A jakie gatunki i jacy autorzy cieszyli się największą popularnością wśród czytelników?

Okazuje się, że najchętniej sięgano po kryminały. Bowiem aż cztery książki autorstwa Remigiusza Mroza znalazły się w pierwszej dziesiątce najchętniej wypożyczanych. Pierwsze miejsce zajmuje „Wieża milczenia”, a drugie „Wotum nieufności” tegoż autora. Trzecie miejsce zajmuje klasyka „Jądro ciemności” Josepha Conrada. Na kolejnych znalazły się „Turkusowe szale” również Remigiusza Mroza, „We dnie, w nocy” Agaty Kołakowskiej, „Spełnienia marzeń” Katarzyny Michalak, „Świt, który nie nadejdzie” Remigiusza Mroza, „Mitologia : wierzenia i podania Greków i Rzymian” Jana Parandowskiego,  „Słodkie życie” Krystyny Mirek. Listę zamyka bestseller oparty na prawdziwej historii Lalego Sokołowa, powieść „Tatuażysta z Auschwitz” Heathera Morrisa.

Poniżej lista książek najchętniej wybieranych przez najmłodszych czytelników w 2018 roku:
1. Lew, czarownica i stara szafa – C.S. Lewis;
2. Szkoła latania – Janusz Christa;
3. Latarnik; Wspomnienie z Maripozy – Henryk Sienkiewicz;
4. Kamienie na szaniec – Aleksander Kamińsk;
5.Ania z Zielonego Wzgórza – L.M. Montgomery;
6. Chłopcy z Placu Broni – Ferenc Molnar;
7. Mikołajek – Jean-Jacques Sempe i Rene Gościnny;
8. Tajemniczy ogród – F.H. Burnett;
9. Szatan z siódmej klasy – Kornel Makuszyński;
10. Dziennik cwaniaczka. Stara bieda – Jeff Kinney.

Więcej o:
czytelnictwo radomsko mbp radomsko książki
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE