Jazda na rowerze to bez wątpienia jedna z najchętniej uprawianych aktywności na świeżym powietrzu. Przyjemne podróże kończą się jednak, gdy zaczyna się sezon jesienno-zimowy – obfity w deszcze i niskie temperatury. Na rowerze zostają jedynie najwytrwalsi, którzy traktują go jako środek transportu lub przygotowują się do wyścigów. Co z pozostałymi? Dobrym pomysłem jest przesiadka na rower do ćwiczeń w domu. Przekonaj się, czy ta forma ruchu jest odpowiednia dla Ciebie.
Zalety roweru treningowego
Wciąż można spotkać się z opinią, że rowery do ćwiczeń w domu są nudne. Istnieje prawdopodobieństwo, że osoby, które tak twierdzą, nie korzystały nigdy z nowoczesnych urządzeń. Obecnie sprzęt do ćwiczeń cardio daje użytkownikom wiele możliwości. Często jest wyposażony w kilka aplikacji – treningowych oraz rozrywkowych. Pierwsze z nich dają szansę na dokładniejsze śledzenie wyników, porównywanie się z innymi użytkownikami, korzystanie z porad trenerów, a także branie udziału w wirtualnych wyścigach – choćby po trasach Tour de France. Celem tych drugich jest umilenie treningu, dzięki oglądaniu swoich ulubionych filmów lub seriali na platformach streamingowych.
To, co przemawia na korzyść jazdy na rowerze stacjonarnym, to to, że nie trzeba martwić się pogodą. Trening może odbywać się podczas ulewy, silnego wiatru lub upału. To natomiast wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka kontuzji na skutek złej pogody czy nierównego podłoża. Jednocześnie jazda na domowym sprzęcie pozwala symulować warunki z zewnątrz. Istnieją nawet specjalne programy, które zapewniają doznania z jazdy po górach. Mając takie urządzenie w domu, trudno o wymówki. Poprawienie kondycji, zwiększenie wytrzymałości czy zrzucenie zbędnych kilogramów z takim urządzeniem (i zachowaniem regularności) jest naprawdę osiągalne.
Przed zakupem należy zastanowić się, czy w mieszkaniu znajdzie się miejsce na rowerek stacjonarny. Profesjonalny sprzęt to inwestycja na lata, a dodatkowo korzyść dla całej rodziny. W zależności od dostępnej przestrzeni, rower stacjonarny pionowy może stać się elementem wyposażenia wnętrza lub trafić do pokoju specjalnie przeznaczonego na ćwiczenia. Dobrym pomysłem jest również umieszczenie urządzenia cardio na zabudowanym balkonie.
Trenażer czy rower stacjonarny – co wybrać?
Decyzja o zakupie roweru do ćwiczeń w domu wiąże się z koniecznością wybrania odpowiedniego modelu https://johnsonfitness.pl/kategoria/trenazer-rowerowy. Warto zacząć od zadania sobie pytania, czy ma to być trenażer czy rower stacjonarny. Różnica polega na tym, że trenażer to urządzenie w formie specjalnego stojaka, w który należy wpiąć swój rower. To rozwiązanie wymaga jednak zainwestowania w dodatkowe akcesoria, m.in. podstawkę na przednie koło czy matę ochronną. Rowerek stacjonarny – profesjonalny lub bardziej amatorski – jest właściwie gotowym sprzętem do ćwiczeń. Dla wielu jest to po prostu wygodniejsza opcja.
Na stronie JohnsonFitness.pl są dostępne rowery do ćwiczeń w domu od najlepszych producentów na rynku – Horizon Fitness, Matrix Fitness i Vision Fitness. Sprzedawane są w wersji poziomej oraz pionowej, dzięki czemu użytkownicy mogą dopasować odpowiedni model do swoich upodobań lub stanu zdrowia. Rower stacjonarny pionowy, dzięki swojej konstrukcji jest popularniejszym wyborem, natomiast opcja pozioma sprawdza się lepiej w przypadku osób starszych lub z nadwagą.
Pora roku nie musi wiązać się z rezygnacją z ulubionego sportu, wystarczy przesiąść się na domowy sprzęt.